מחירי 2014: מה התייקר ובכמה?

השנה האזרחית החדשה כבר כאן והשמחה גדולה, אלא שלצדה מגיעות גם ההתייקרויות: התחבורה הציבורית יקרה יותר כבר הבוקר, ומסים שונים עלו. עם זאת, מחירי המים והגבינה ירדו. שכר נבחרי הציבור? הוא דווקא עלה

2014: שנה חדשה, מחירים חדשים (AP)

שנת 2014 כבר כאן - ולאחר התפוגגות אדי החגיגות, מתברר כי זו תהיה שנה לא קלה לכיס. החל מהבוקר (ד'), 1 בינואר, נכנסה לתוקפה עליית מחירים של מגוון שירותים ומיסים שונים שצפויה להפוך את החיים כאן בשנה החדשה לקשים יותר מאלה שהיו בשנה החולפת. עם זאת, יש גם כמה הטבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החל מהבוקר עלו מחירי הנסיעה באוטובוסים וברכבות בשיעור של 4.7%, וכך גם ברכבת הקלה בירושלים. נסיעה עירונית בודדת באוטובוס עולה הבוקר 6.90 שקלים במקום 6.60 שקלים אתמול, ונסיעה מתל אביב לירושלים התייקרה ב-80 אגורות והיא עולה 18.80 שקלים במקום 18 שקלים קודם לכן. נסיעה ברכבת מחיפה לתל אביב ובחזרה עולה הבוקר 58 שקלים במקום 55.

התחבורה הציבורית תתייקר, כולל הרכבת (פייסבוק רכבת ישראל)

עם זאת, תושבי שדרות והסביבה בעלי רב-קו עדיין זכאים לנסיעה חינם ברכבת למשך 90 יום, זאת לאחר שבשבוע שעבר נחנכה תחנת הרכבת החדשה בעיר הדרומית. תעריפי המוניות, לעומת זאת, לא צפויים לעלות והם נותרו ללא שינוי לעת עתה.

יחד עם מחירי התחבורה הציבורית, האמירו גם שיעורים שונים של מיסים: שיעור הארנונה עלה ב-3.36% ברשויות שאינן עצמאיות וב-3.66% ברשויות עצמאיות. אחוז הפרשת המעסיקים לביטוח לאומי עלה מ-6.5% ל-6.75% ומס החברות עלה אף הוא - מ-25% ל-26.5%. המשמעות היא שחברות רבות, אלא אם כן הן מקבלות הקלות (בעיקר בתחום התוכנה וההייטק), ישלמו יותר מס החל מתחילת השנה.

גם לסטודנטים מצפה בשורה מצערת: החל משנה זו, נקודת זיכוי מס לסטודנטים תהיה תקפה לשנה בלבד. עד היום סטודנטים זכו לנקודת זיכוי במס על משכורתם על פי מספר השנים בהן הם למדו, אך מהשנה נכנס לתוקפו קיצוץ שיאפשר לקבל את נקודת הזיכוי רק לשנה אחת בלבד. השינוי נכנס לתוקף מעשי מהיום, ויהיה תקף גם ל-2015. בנוסף, יבוטל הפטור ממס שבח, ומס רכישה על קניית דירה להשקעה יעלה מ-5% ל-6%.

לנבחרי הציבור שלנו תהיה דווקא שנה קלה ורווחית יותר: החל מהחודש הקרוב, שכרם של נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, סגניהם, חברי הכנסת והשופטים הבכירים צפוי לעלות בשיעור שבין 1.8% ל-2.5% ולעלות ב-1,000 שקלים בממוצע.

שכר החיילים יטפס, מחירי הגבינה יירדו

אלא שהשנה הבאה לא צפויה לכלול רק גזירות ועליות מחירים. היא טומנת בחובה גם הטבות והקלות, בין היתר לחיילי החובה בצה"ל שיזכו לעלייה של 21% בשכרם במשכורת הבאה. משמעות ההעלאה היא תוספת של עוד 2,000 שקלים לערך בשנה לחיילים קרביים וכ-1,000 שקלים למשכורת של חיילים שאינם חלק מהמערך הלוחם.

חיילים יקבלו תוספת למשכורת (חדשות 2)

חייל עורפי בשירות חובה הרוויח עד היום 352 שקלים בחודש. לאחר ההעלאה, ירוויח 426 שקלים במשכורת הבאה - ובסך הכל בשנה יתווספו למשכורתו 888 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יהיה 618 שקלים והחיילים הקרביים יתוגמלו ב-847 שקלים בחודש במקום 700 עד עתה.

בשורה נוספת מגיעה מתחום המזון: החל מהיום יוזלו מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור של 1.1%. משמעות ההחלטה היא שמחירי גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% יופחתו בכ-20%. מחיר גבינה לבנה שעלה 6.5 שקלים עומד עתה על 5.11 שקלים, ומחירה של שמנת מתוקה שהיה 8.30 שקלים עומד על 6.67 שקלים.

מחירי המים יירדו, עידן 99 האגורות יסתיים

היום נכנס לתוקפו גם החוק שישים קץ למחירי המוצרים עם 99 אגורות. מחירי רוב המוצרים הללו יעוגלו כלפי מעלה - זאת עקב האיסור לתמחר מוצרים במטבעות שאינם קיימים עוד ומתוך רצון שלא להטעות את ציבור הקונים. כך למשל, מוצר שעלותו 9.99 שקלים לא יתומחר עוד באופן זה אלא יעלה 10 שקלים.

ולא רק המזון יהיה זול יותר, אלא גם המים: הוזלה של 5% במחירי המים צפויה אף היא החל מהיום. הוזלות נוספות שצפויות להיכנס לתוקף יהיו באגרת רשות השידור שתוזל ב-5% ותעמוד על 345 שקלים.

החל מהחודש, קצבאות הביטוח הלאומי יעלו בשיעור של 1.9%. המשמעות היא שכל מי שמקבל קצבה כלשהי מהביטוח הלאומי יזכה לתוספת של כמעט שני אחוזים לסכום אותו הוא מקבל. בנוסף, יועלה אחוז הפרשת המעביד לפנסיה ויחד עם הפרשה נוספת של 0.5% מצד העובד, תועלה בסופו של דבר ההפרשה לפנסיה ל-17.5% כבר אחרי חצי שנה במקום עבודה חדש.

הטבות במס צפויות גם לבני זוג שעובדים יחד באותו מקום עבודה. אחרי שנים שבהן בני זוג שעבדו יחד בעסק משפחתי שילמו מס משותף וגבוה, דבר שהוביל לגירושין של זוגות מסוימים כדי שיוכלו להגיע לעסק רווחי, החל מהשנה, כל בן זוג ישלם מס על פי הכנסתו ואף יקבל את הזיכויים המגיעים לו על פי חוק.