2014 יקרה: השנה החדשה מגיעה – וגם העלייה במחירים

השנה האזרחית החדשה כבר כאן והשמחה גדולה, אלא שלצדה מגיעות גם ההתייקרויות האופייניות ל-1 בינואר. החל ממחר תחול עלייה בתעריפי התחבורה הציבורית ובמסים שונים, לצד ירידה במחירי המים. המדריך המלא

2014: שנה חדשה, מחירים חדשים (חדשות 2)

שנת 2014 תכף כאן - וחוץ מלפתוח את בקבוקי השמפניה, נראה שנצטרך לפתוח גם את הארנק. החל ממחר, 1 בינואר, תיכנס לתוקפה עליית מחירים של מגוון שירותים ומיסים שונים שצפויה להפוך את החיים כאן בשנה החדשה לקשים יותר מאלה שהיו בשנה החולפת. ויש בכל זאת גם כמה הטבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החל ממחר צפויים לעלות מחירי הנסיעה באוטובוסים וברכבות בשיעור של 4.7% - בהם גם הרכבת הקלה בירושלים. כך למשל: נסיעה עירונית בודדת באוטובוס תעלה 6.90 שקלים במקום 6.60 שקלים כיום ונסיעה מתל אביב לירושלים תתייקר ב-80 אגורות ותעלה 18.80 שקלים במקום 18 שקלים כיום. נסיעה ברכבת מחיפה לתל אביב ובחזרה תעלה 58 שקלים במקום 55 כיום.

הנסיעה בתחבורה הציבורית מתייקרת (חדשות 2)

עם זאת, תושבי שדרות והסביבה בעלי רב-קו עדיין זכאים לנסיעה חינם ברכבת למשך 90 יום, זאת לאחר שבשבוע שעבר נחנכה תחנת הרכבת החדשה בעיר הדרומית. תעריפי המוניות, לעומת זאת, לא צפויים לעלות וייותרו ללא שינוי.

הארנונה תעלה - וגם המס על זכיות בפרסים

יחד עם מחירי התחבורה הציבורית, צפויים להאמיר גם שיעורים שונים של מיסים: שיעור הארנונה יעלה ב-3.36% ברשויות שאינן עצמאיות וב-3.66% ברשויות עצמאיות. אחוז הפרשת המעסיקים לביטוח לאומי יעלה מ-6.5% ל-6.75% ומס החברות יעלה אף הוא - מ-25% ל-26.5%. המשמעות היא שחברות רבות, אלא אם כן הן מקבלות הקלות (בעיקר בתחום התכנה והייטק), יחלו לשלם יותר מס החל מתחילת השנה.

בשורה מצערת נוספת היא שהחל משנה זו, נקודת זיכוי מס לסטודנטים תהיה תקפה לשנה בלבד. אם עד היום סטודנטים זכו לנקודת זיכוי במס על משכורתם על פי מספר השנים בהן הם למדו, מהשנה נכנס לתוקפו קיצוץ שיאפשר לקבל את נקודת הזיכוי רק לשנה אחת בלבד. השינוי ייכנס לתוקף מעשית משנת 2014 ויהיה תקף גם ל-2015. בנוסף, יבוטל הפטור ממס שבח ומס רכישה על קניית דירה להשקעה יעלה מ-5% ל-6%.

2014 מגיעה - וגם הגזירות שאיתה (חדשות 2)


גם לזוכים בפרסים, 2014 תהיה שנה לא קלה: סכום של 30% מס יקוצץ מפרס בו תזכו - זאת לעומת 25% בלבד כיום. אם למשל זכיתם במיליון שקלים, המדינה תגזור קופון של 300 אלף שקלים מהפרס. כמו כן, אם עד היום זכייה בסכום של עד 60,000 שקלים הייתה פטורה ממס, הסכום ירד ל-50,000 שקלים.

לאישי הציבור שלנו תהיה דווקא שנה קלה ורווחית יותר: החל מהחודש הקרוב, שכרם של נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, סגניהם, חברי הכנסת והשופטים הבכירים צפוי לעלות בשיעור שבין 1.8% ל-2.5% ולעלות ב-1,000 שקלים בממוצע.

שכר החיילים יטפס, מחירי הגבינה יירדו

אלא שהשנה הבאה לא צפויה לכלול רק גזירות ועליות מחירים. היא טומנת בחובה גם הטבות והקלות, בין היתר לחיילי החובה בצה"ל שיזכו לעלייה של 21% בשכרם. משמעות ההעלאה היא תוספת של עוד 2,000 שקלים לערך בשנה לחיילים קרביים וכ-1,000 שקלים למשכורת של חיילים שאינם חלק מהמערך הלוחם.

משכורת גבוהה יותר לחיילים (חדשות 2)

חייל עורפי בשירות חובה מרוויח כיום 352 שקלים בחודש. לאחר ההעלאה, ירוויח 426 שקלים - ובסך הכל בשנה יתווספו למשכורתו 888 שקלים. שכרם של תומכי לחימה יהיה 618 שקלים ואילו חיילים קרביים יתוגמלו ב-847 שקלים בחודש במקום 700 כיום.

בשורה נוספת תגיע מתחום המזון: החל מה-1 בינואר יפוחתו מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור של 1.1%. משמעות ההחלטה היא שמחירי גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% יופחתו בכ-20%. מחיר גבינה לבנה שעלה 6.5 שקלים יעמוד על 5.11 שקלים, ומחירה של שמנת מתוקה שהיה 8.30 ש"ח יהיה 6.67 שקלים.

מחירי המים יירדו, עידן 99 האגורות יסתיים

ב-2014 ייכנס לתוקפו גם החוק שישים קץ למחירי המוצרים עם 99 אגורות. מחירי רוב המוצרים הללו יעוגלו כלפי מעלה - זאת עקב האיסור לתמחר מוצרים במטבעות שאינם קיימים עוד ומתוך רצון שלא להטעות את ציבור הקונים. כך למשל, מוצר שעלותו 9.99 ₪ לא יתומחר עוד תחת מחיר זה אלא תחת המחיר 10 שקלים.

ולא רק המזון יהיה זול יותר, אלא גם המים: הוזלה של 5% במחירי המים צפויה אף היא החל מיום רביעי הקרוב, בו תחל השנה החדשה. הוזלות נוספות שצפויות להיכנס לתוקף יהיו באגרת רשות השידור שתוזל ב-5% ותעמוד על 345 שקלים.

השנה החדשה תביא עמה גם הקלות (חדשות 2)

החל מינואר, קצבאות הביטוח הלאומי יעלו בשיעור של 1.9%. המשמעות היא שכל מי שמקבל קצבה כלשהי מהביטוח הלאומי יזכה לתוספת של כמעט שני אחוזים לסכום אותו הוא מקבל. בנוסף, יועלה אחוז הפרשת המעביד לפנסיה ויחד עם הפרשה נוספת של 0.5% מצד העובד, תועלה בסופו של דבר ההפרשה לפנסיה ל-17.5% כבר אחרי חצי שנה במקום עבודה חדש.

הטבות במס צפויות גם לבני זוג שעובדים יחד באותו מקום עבודה. אחרי שנים שבהן בני זוג שעבדו יחד בעסק משפחתי שילמו מס משותף וגבוה, דבר שהוביל לגירושין של זוגות מסוימים כדי שיוכלו להגיע לעסק רווחי, החל מהשנה, כל בן זוג ישלם מס על פי הכנסתו ואף יקבל את הזיכויים המגיעים לו על פי חוק.