יש או אין שותפים? בן משה מדבר

בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2, נשמע קולו של שותפו של איש העסקים אדוארדו אלשטיין מתייחס לסוגיית מקורות המימון שלו. זאת לאחר שבעבר טען כי אין לו שותפים. כך זה נשמע

בית המשפט החליט היום (ג') להעביר את השליטה בקונצרן אי.די.בי מידיו של נוחי דנקנר לידיהם של אנשי העסקים אדוארדו אלשטיין ושותפו מוטי בן משה. האחרון נדרש לחשוף בתוך שבוע את יכולותיו הכלכליות ומקור כספו. בעבר טען בן משה כי אין לו שותפים, אבל בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2 הוא נשמע כשהוא אומר דברים אחרים לגמרי לפעילים בשוק ההון - רק לפני חודשים ספורים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

איציק מדינה, פעיל בשוק ההון, שוחח באותה עת עם בן משה. "קצת אולי כמה מילים על עצמך, הסברנו לך מה אנחנו הולכים לעשות, ואני קצת לא מכיר אותך", נשמע קולו של מדינה. בן משה: "זה לא אני, זו קבוצה. אני קשור אליה לצורך העניין...".

"אתה מאגד את הקבוצה?", שאל מדינה את בן משה, שהשיב: "אני לצורך העניין מייצג כרגע את הקבוצה. היא פרטית, מתעסקת בתחום האנרגיה, תקשורת, נכנסה לתחום הביטוח בשנה האחרונה, תיירות. עיקר הפעילות כרגע היא בתחום האנרגיה".

בסביבתו של בן משה אומרים כי "הוא לא ידע עם מי הוא מדבר ולכן לא מצא לנכון לספק מידע על עסקיו".

מי אתה, מוטי בן משה?

במשך זמן רב איש לא שם לב לבחור הצעיר שטייל במסדרון, איש עסקים אנונימי לחלוטין - ואפילו ותיקי המשק הישראלי וכתבי הכלכלה לא ידעו עליו דבר. ביום שישי האחרון ב"אולפן שישי", רגע לפני ההכרעה, יצאנו לבדוק: מיהו המיליארדר האנונימי?

"שלא כמו דנקנר, אני לא בא לשוק ולאיי.די.בי כדי לשלוט במדינה ולהשפיע על הפוליטיקה שלה. אני בא לעשות בעיקר, עם כל הצניעות, לביתי וגם לצרכני ישראל", אמר בן משה בראיון טלוויזיוני ראשון ומיוחד. "אין לי ג'יפים מפוארים או מטוס פרטי - איך היית רוצה לראות את הטייקונים שלך?"

בית המשפט פסק היום כי מוטי בן משה בן ה-39 ממודיעין יירשם כבעל השליטה של קונצרן איי. די. בי ויהפוך לאחד האנשים המשפיעים ביותר על הכלכלה הישראלית.

מי שהפתיע החודש את המשק הישראלי החל את דרכו הכלכלית בגיל צעיר למדי, בבית הספר היסודי בלוד במכירת ממתקים בבית הספר. "העסקה היזמית הראשונה שלי הייתה לקנות ממתקים במארזים ולמכור אותם ביחידות קטנות בבית הספר בהפסקות בכיתה א'. לא הייתה הצלחה גדולה, אני חייב לציין", נזכר בן משה.

הפסיק את התואר ופרש לעסקים

אבל העסקה הראשונה לא העידה על ההמשך. מוטי בן משה, אז מרדכי מושיאשווילי, צעד בדרך המוכרת. למד בישיבת נחלים, שירת בצה"ל ואפילו ניסה לסיים תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת בר אילן, אבל מהר מאוד פרש לעסקים.

"שום הון משפחתי, לקחתי הלוואה של 5,000 דולר כנגד מענק השחרור שלי", סיפר בן משה על תחילת דרכו בתחום התקשורת ושירותי התוכנה.

הטייקון שכשל. דנקנר (רויטרס)

מעולם התקשורת דילג בן משה כמעט לכל תחום אפשרי - הוא אמנם לא מייצר דבר אבל מקפיד להיות החוליה האחרונה בשרשרת. בן משה מוכר לצרכן האירופי גז, חבילה סלולרית, או נופש - וגוזר קופון בתהליך.

היום הוא שולט בשלל חברות המאוגדות תחת השם אקסטרא-הולדינגס, מעסיק לדבריו 1,700 עובדים, ולפני חמש שנים לערך הפך בן משה למיליארדר, לא רק בשקלים אלא גם בדולרים.

"התנהגו אליי כמו במאפיה"

"אני חי חיים פרטיים", אמר בן משה בתשובה לשאלות אודות דמותו האנונימית. ואכן, סיפור ההצלחה של בן משה, מרשים ככל שיהיה, לא הגיע לכותרות, לפחות עד עכשיו.

בין הטייקון שכשל, דנקנר, לכוכב החדש בן משה התפתחה מלחמה אמיתית. במקום חיילים יש במלחמה הזו עורכי דין, חוקרים פרטיים, יועצי תקשורת וכמו במלחמה - כמעט הכל מותר כדי לשלוט באיי. די. בי.

"הם התחילו לייצר ספינים לגביי, אמרו שיש לי עסקים באירן ועירק, בתי זונות, קשרים עם המאפיה", טען בן משה. "ההתנהגות הייתה של מאפיה לכל דבר, נדהמתי לגלות את היראה מדנקנר בשוק ההון".