מי אתה מוטי בן משה?

הוא היה איש עסקים אנונימי לחלוטין, כשגם ותיקי המשק הישראלי וכתבי הכלכלה לא ידעו עליו דבר. בלי מטוס פרטי וג'יפים מפוארים ועם כוונה מוצהרת לעשות לביתו - הכירו את האיש שהחל במכירת ממתקים בבית הספר והפך לבעל השליטה של קונצרן IDB הגדול בישראל

בית המשפט המחוזי בתל אביב העביר היום (ג') את השליטה בקוצרן IDB לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. כמעט כולם מכירים את אלשטיין, אך מיהו מוטי בן משה? במשך זמן רב איש לא שם לב לבחור הצעיר שטייל במסדרון, איש עסקים אנונימי לחלוטין - ואפילו ותיקי המשק הישראלי וכתבי הכלכלה לא ידעו עליו דבר. ביום שישי האחרון ב"אולפן שישי", רגע לפני ההכרעה יצאנו לבדוק: מיהו המיליארדר האנונימי?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שלא כמו דנקנר, אני לא בא לשוק ולאיי.די.בי כדי לשלוט במדינה ולהשפיע על הפוליטיקה שלה. אני בא לעשות בעיקר, עם כל הצניעות, לביתי וגם לצרכני ישראל", אמר בן משה בראיון טלוויזיוני ראשון ומיוחד. "אין לי ג'יפים מפוארים או מטוס פרטי - איך היית רוצה לראות את הטייקונים שלך?"

בית המשפט פסק היום כי מוטי בן משה בן ה-39 ממודיעין יירשם כבעל השליטה של קונצרן איי. די. בי ויהפוך לאחד האנשים המשפיעים ביותר על הכלכלה הישראלית.

מי שהפתיע החודש את המשק הישראלי החל את דרכו הכלכלית בגיל צעיר למדי, בבית הספר היסודי בלוד במכירת ממתקים בבית הספר. "העסקה היזמית הראשונה שלי הייתה לקנות ממתקים במארזים ולמכור אותם ביחידות קטנות בבית הספר בהפסקות בכיתה א'. לא הייתה הצלחה גדולה, אני חייב לציין", נזכר בן משה.

הפסיק את התואר ופרש לעסקים

אבל העסקה הראשונה לא העידה על ההמשך. מוטי בן משה, אז מרדכי מושיאשווילי, צעד בדרך המוכרת. למד בישיבת נחלים, שירת בצה"ל ואפילו ניסה לסיים תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת בר אילן, אבל מהר מאוד פרש לעסקים.

"שום הון משפחתי, לקחתי הלוואה של 5,000 דולר כנגד מענק השחרור שלי", סיפר בן משה על תחילת דרכו בתחום התקשורת ושירותי התוכנה.

דנקנר. מלחמה אמיתית (רויטרס)

מעולם התקשורת דילג בן משה כמעט לכל תחום אפשרי - הוא אמנם לא מייצר דבר אבל מקפיד להיות החוליה האחרונה בשרשרת. בן משה מוכר לצרכן האירופי גז, חבילה סלולרית, או נופש - וגוזר קופון בתהליך.

היום הוא שולט בשלל חברות המאוגדות תחת השם אקסטרא-הולדינגס, מעסיק לדבריו 1,700 עובדים, ולפני חמש שנים לערך הפך בן משה למיליארדר, לא רק בשקלים אלא גם בדולרים.

"התנהגו אליי כמו במאפיה"

"אני חי חיים פרטיים", אמר בן משה בתשובה לשאלות אודות דמותו האנונימית. ואכן, סיפור ההצלחה של בן משה, מרשים ככל שיהיה, לא הגיע לכותרות, לפחות עד עכשיו.

בין הטייקון שכשל, דנקנר, לכוכב החדש בן משה התפתחה מלחמה אמיתית. במקום חיילים יש במלחמה הזו עורכי דין, חוקרים פרטיים, יועצי תקשורת וכמו במלחמה - כמעט הכל מותר כדי לשלוט באיי. די. בי.

"הם התחילו לייצר ספינים לגביי, אמרו שיש לי עסקים באירן ועירק, בתי זונות, קשרים עם המאפיה", טען בן משה. "ההתנהגות הייתה של מאפיה לכל דבר, נדהמתי לגלות את היראה מדנקנר בשוק ההון".