היום: ההחלטה על השליטה ב-IDB

בית המשפט המחוזי בתל אביב אמור למסור היום את החלטתו בנוגע לתאגיד הגדול במשק: האם להשאיר את IDB בידי נוחי דנקנר או לקבל את הצעת המתחרים בן משה ואלשטיין. ההערכה היא כי אם לא תחול תפנית דרמטית ייאלץ דנקנר להיפרד מהשליטה בתאגיד הגדול במדינה

לקראת הכרעה: דנקנר ואלשטיין (רויטרס, AP)

האם הבוקר נדע סוף סוף מי יהיה הבעלים של הקונצרן הגדול בישראל? אחרי דחיות, עיכובים ודיונים מרובים, בית המשפט המחוזי בתל אביב אמור להכריע היום בין ההצעות של נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין. ההכרעה מגיעה אחרי חודשים רבים של השמצות בין השותפים לשעבר שהפכו למתחרים, ואחרי דיון בתחילת השבוע בו תחקר השופט את איש העסקים בן משה, השותף להצעתו של אלשטיין, כדי לעמוד על המקורות הכספיים שלו לאחר שהפקיד יותר מחצי מיליארד שקל בנאמנות לטובת ההצעה לרכישת IDB, יחד עם אלשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בן-משה מתמודד יחד עם אדוארדו אלשטיין מול הקבוצה של נוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי על השליטה בחברה. בדיון, בן-משה נשבע לשופט אורנשטיין: "אני בעל השליטה היחיד בחברת אקסטרה הולדינג (שבאמצעותה תבוצע השקעתו), אני לא מחזיק בשליטה בה עבור מישהו אחר, ויש לי אסמכתאות לכך". נוסף על כך הסכים בן-משה לעמוד בפני חובת גילוי ושקיפות מלאה.

עוד עלתה בדיון סוגיית הסדר החוב בחברה והאפשרות של פירוק IDB. נציג התאגיד אמר כי "יכול להיות שאם אין הסדר, דרכה של החברה הוא לפירוק", אך הוסיף כי "ייתכן" שהחברה מסוגלת לשלם 2 מיליארד שקל בחוב - "אם תמכור את נכסיה".

מחזיקי אגרות החוב תמכו בהצעת אלשטיין ובן משה

בשבוע שעבר הצביעו יותר מ-75% ממחזיקי האג"ח ויתר הנושים בעד הצעתם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, מה שסלל את הדרך לבית המשפט לאפשר לאלשטיין ובן משה לרכוש את התאגיד. "אני רוצה להודות לציבור הרחב שתמך בנו והביע אמון בדרך שלנו", אמר בן משה אחרי ההצבעה. "אנחנו מתכוונים להוליך מנהיגות עסקית חדשה".

מחזיקי האג"ח למעשה הביעו אמון בכך שההצעה של אלשטיין-בן משה היא הבטוחה יותר מבין השתיים. אלשטיין העמיד כמיליארד שקלים והפירמידה שלו לא תושפע מחוק הריכוזיות - שיפגע רק בהצעה של דנקנר וגרנובסקי.

אבל הצרות של דנקנר לא מסתיימות בהפסד השליטה על הקונצרן הגדול במדינה, הוא חייב למערכת הבנקאית חובות אישיים בהיקף לא ידוע, שעשויים להגיע למאות מיליוני שקלים. אם עד עכשיו הצליח דנקנר לשרוד באמצעות הפירמידה שבנה ב-IDB והזרימה לו כספים, כעת קרב ההישרדות עלול להוביל אותו בתרחיש החמור ביותר - גם לפשיטת רגל.