לפיד על משבר הדיור: "זו שעת חירום"

בנאומו בכנס התאחדות בוני הארץ בתל אביב הבטיח שר האוצר כי תוך עשור ייבנו בישראל 150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך. "נצליח להדביק את קצב הביקושים תוך חמש שנים, אם לא נוריד את המחירים - המטוסים עלולים להמריא עם הילדים שלנו לברלין או לניו יורק", אמר

הציב יעד שאפתני. השר יאיר לפיד (חדשות 2)

בנאום בכנס התאחדות בוני הארץ בת"א, התייחס שר האוצר לפיד למשבר הדיור, ואמר כי משרדו יצליח להדביק את הביקוש תוך חמש שנים. "חברת 'דירה להשכיר' תבנה בעשור הקרוב 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך", הבטיח לפיד.  עוד הדגיש, כי המחירים הגבוהים הם האתגר הגדול ביותר העומד בפני משרדו: "זוהי שעת חירום בדיוק כמו זו שניצבה בפני מדינת ישראל בגל העלייה הגדולה מרוסיה בתחילת שנות ה-90, אלא שהפעם המטוסים לא בדרך לכאן. הם כבר חונים על הקרקע ואם לא נזדרז להביא פתרון אפקטיבי למשבר הדיור - הם עלולים גם להמריא עם הילדים שלנו, ולעזוב לברלין או לניו יורק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי לפיד, "הדירות יהיו מוארות וירוקות, ובנויות בסטנדרטים הכי גבוהים. במגדלים יהיו שטחים ציבוריים, חדר כביסה וחדר כושר. בעיקר - תהיה לשוכרים ודאות, שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה". הוא ציין כי מיזמים דומים בארצות הברית ובגרמניה נחלו הצלחה.

שר האוצר הבטיח גם כי יוקמו אלפי יחידות דיור נוספות בקרית גת, במודיעין, בקרית ביאליק, בראש העין ובאזורי הביקוש בישראל. "יצרנו כלי תכנוני חדשני, הותמ"ל, שהוא וד"ל טורבו, שיאפשר לקצר את הדרך להתחלות בנייה באופן שהוא חסר תקדים", הסביר לפיד. "עד היום משלב האיתור של קרקע לפידיון עד לשלב התכנון היו עוברות 9-12 שנים. זהו זמן פשוט בלתי נתפס. עם הותמ"לים, ניתן יהיה לקצר את שלב התכנון לחודשים".

לפיד הודה כי האחראית העיקרית למחירים הגבוהים היא המדיניות הממשלתית, אך פנה לקבלנים בבקשה שייסייעו. "גם אתם הקבלנים צריכים לתרום להורדת המחירים, המשבר הוא גם תוצאה של קבלני שהעלו מחירים או עיכבו בנייה".