לפיד נגד רכישת מטוס לראש הממשלה

ראש הממשלה נתניהו צפוי לבקש לאשר רכישת מטוס רשמי שישמש אותו ואת נשיא המדינה ולהקים משרד ומעון חדש, אך שר האוצר לפיד הודיע כי יתנגד למהלך. "בימים אלה, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות", כתב לפיד בהתנגדותו

שר האוצר לפיד, ארכיון (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד הודיע היום (א') כי יתנגד לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדה שתבחן רכישת מטוס ייעודי לרה"מ ולנשיא המדינה, ובניית מעון לרשמי לראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהתנגדות שהוגשה על ידי משרד האוצר להצעה נאמר כי הן הקמת המעון הרשמי והן רכישת המטוס לראש הממשלה ולנשיא המדינה, דוגמת "אייר פורס 1" האמריקני נדונו במהלך השנים על ידי גורמים מקצועיים שונים שלא מצאו לכך הצדקה כלכלית. בנוסף, לדברי אנשי האוצר, נמצא כי  לרכישת כלי טיס ייעודי עלויות יקרות בגין רכישה, תחזוקה, הפעלה ואכסון המטוס. 

שר האוצר לפיד כתב בהתנגדותו: "ברמה הערכית, אנו סבורים שבימים אלה של הידוק חגורה והעלאות מיסים, וכשהפערים בין עניים לעשירים הם מהגבוהים בעולם, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות, ולא תעשה צעדים שיגרמו לציבור לחוש שההנהגה שלו מנותקת מקשיי היום יום של חייו". לפיד העריך את עלות הצעדים ב-800 מיליון שקלים.

למרות הדברים הללו, בעבר מצא משרד האוצר הצדקה לרכישת המטוס. במשרד נערכה עבודת מטה לבחינת רכישת מטוס שישמש את ראש הממשלה והנשיא, ונמצא כי ההשקעה תחזיר את עצמה תוך חמש שנים בשל עלויות הנסיעה הגבוהות של בכירי המדינה, אולם בשל החשש מביקורת ציבורית הוחלט שלא לרכוש מטוס.

גם הרעיון להקים מעון חדש לראש הממשלה ולמשרד ראש הממשלה אינו חדש. כבר לפני חמש שנים אישרה הממשלה את הפרויקט המכונה "אלמוג" להקמת מבנה חדש שיהפוך למעון רשמי. ההצעה, שאושרה בסוף כהונתו של אהוד אולמרט כראש הממשלה בוטלה עם כניסתו לתפקיד של נתניהו.