מסתמן: פישר ימונה לסגן נגידת הבנק האמריקני

פרופסור סטנלי פישר, מי שהיה נגיד בנק ישראל עד לפני כמה חודשים, עומד לחזור אל מרכז הזירה הפיננסית העולמית. פישר הוא המועמד המוביל לתפקיד סגן יושבת ראש הבנק המרכזי של ארה"ב – אחד התפקידים הבכירים ביותר בכלכלה העולמית

נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' סטנלי פישר מתכונן לתפקיד הבא שלו וצפוי לשוב בקרוב למרכז הזירה הפיננסית העולמית. פישר הוא המועמד המוביל לתפקיד סגן הנגידה האמריקנית החדשה ג'נט ילן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק בתחילת השבוע פישר היה כאן, וכשנשאל לגבי עתידו השיב בתשובה מעורפלת: "בימים אלה אני מחפש עבודה. קיבלתי עצה לא לקבל תפקיד עד שחיכיתי לפחות שישה חודשים, שזה עוד שלושה שבועות, אז אני כנראה מתקרב להחלטה".

הנגידה האמריקנית ג'נט ילן (רויטרס)
תפקיד סגן נגידת הבנק המרכזי של ארצות הברית הוא אחד התפקידים הבכירים ביותר - לא רק בכלכלה האמריקנית אלא בכלכלה העולמית כולה. ייתכן שיהיו מועמדים נוספים לתפקיד, אבל לכולם ברור שפישר הוא המועמד המוביל.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה מעודכן במינוי המסתמן של פישר, שדרוש עדיין את אישורו של הסנאט. חמישה חודשים אחרי שפרש מראשות בנק ישראל, פישר נשאר במגזר הציבורי, אבל הפעם הוא עושה זאת בגדול.

פישר: "מודאג מהזיג-זג של העלאת המיסים"

בשבוע שעבר ביקר הנגיד לשעבר פישר את התנהלות שר האוצר והממשלה בסוגיית מס ההכנסה. "ככלכלן מדאיג אותי הזיגזג בנוגע להעלאת והורדת המס", אמר הנגיד לשעבר סטנלי פישר בוועידת ישראל לעסקים, אך הדגיש: "יש שיפור במצב המשק, ממשלת ישראל עושה את מה שנדרש".

לגבי מצבו הכללי של המשק, הביע פישר אופטימיות: "יש שיפור במצב המשק, יותר מאשר הציפיות שהיו לי. אני חושב שב-2014 המשק העולמי יהיה קצת יותר טוב. במשק האמריקני היו שמחים מאוד שהיה להם מה שיש למשק הישראלי. לישראלי יש עבודה".

בסוגיית הדיור אמר פישר: "מחירי הדירות צריכים לרדת אבל באופן איטי, ירידה חדה היא לא דבר טוב. מחירי הדיור הם לא הבעיה הגדולה ביותר במשק. הנגיד לשעבר הזהיר מפני שינוי שער הריבית לצורך השפעה על שוק הדירות: "חשוב הגידול בהיצע הקרקע. היצע הקרקע נמצא בשליטת הממשלה ולא בידי בנק ישראל, ולכן זו טעות להשתמש בריבית".