שכירות ב-2013: דירות מתפוררות וחוזים דרקוניים

מחירי השכירות במגמת עלייה מתמדת ונדמה שיש בעלי דירות שמרשים לעצמם כמעט הכל: אלפי שקלים עירבון, עלייה קבועה בשכר הדירה במעמד חידוש החוזה ואפילו – דירות בלי מטבח. כך נראה המאבק של הצעירים למציאת קורת גג

עם בעלי דירות שמרשים לעצמם כמעט הכל, כך נראה החיפוש אחר מקום לגור בו בעיר הגדולה: 28 מ"ר, קירות מתקלפים, רטיבות בתקרה, שירותים מתחת לכל ביקורת ורעש בלתי נסבל. על התענוג המפוקפק הזה משלמת לילך סכום בלתי נתפס של 4,000 שקלים בחודש, לא כולל חשבונות, רק בגלל שהיא במרכז תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחרונה החליט בעל הבית כי הוא מעוניין להעלות את המחיר ל-4,600 שקלים, וכאן מחליטה לילך רובין למתוח את הגבול. השבוע היא עוזבת את הדירה ועוברת לרמת גן. "אין ברירה. חייבים או להרוויח יותר כסף ומהר או לעזוב לעיר אחרת", היא אומרת. "אתה חייב כמעט למשכן את החיים שלך כדי לעבור לגור בדירה".

אבל מתברר ששכרון הכוח של בעלי הנכסים לא נגמר בתל אביב. פבלו קרל נתקל באותן בעיות בדיוק במעמד חידוש החוזה בדירתו בבאר שבע. "בעל הדירה הודיע לי שהוא מעלה את המחיר ל-2,600 שקל, שזו עלייה של 30%", הוא מספר. וזה עוד כלום לעומת הסיפורים שהוא שומע מחבריו. "יש לי חבר שמצא דירה במרכז תל אביב", אומר פבלו. "הוא סיפר לי בהתרגשות שהצליח למצוא דירה ב-4,500 שקל במרכז תל אביב. כששאלתי אותו איך הוא סיפר שלדירה אין מטבח ושהם שוטפים כלים באמבטיה".

חוזים דרקוניים

סכומי עתק לדירות מפוקפקות (חדשות 2)
מאז שנת 2007 עלו מחירי השכירות בתל אביב ב-50% ובעלי הנכסים ממשיכים למשוך את השוק למעלה. כך למשל, בחוזה שכירות אחת מחייב המשכיר את השוכרים לתת במעמד החתימה צ'ק על סך עשרת אלפים שקלים, שיופקד בחשבון המשכיר ויוחזר בתום החוזה, רק אם השוכר עמד בו. ומה הקריטריונים? לא ברור. בחוזה אחר נותן בעל הדירה לעצמו את הזכות "להיכנס למושכר בכל עת סבירה, על פי שיקול דעתו הבלעדי".

תלונות רבות מכל הארץ הגיעו אל חברת הכנסת סתיו שפיר בדף הפייסבוק שלה ועלו גם בקבוצה בשם "ועד שוכרי הדירות". כעת היא מנסחת הצעת חוק על חוזה שכירות שיעגן זכויות שוכרים עם אופציה של חמש שנים בדירה ובדיקה של הרשויות לאיכות הנכס. בעלי הנכסים יקבלו בתמורה הטבות מהמדינה.

"בעל בית שישתמש בחוזה הזה יזכה לפטור מתשלום מיסים ופעם בכמה שנים יזכה להלוואה מסובסדת על שיפוץ הדירה", היא אומרת. "המדינה תשתתף במאמץ למען השוכרים האלה, מתוך הבנה שיש פה מצוקה מאוד מאוד גדולה שצריך לפתור". שפיר בעצמה מחפשת בימים אלה דירה להשכרה בירושלים, אבל גם היא יודעת שהחוזה החדש שלה לא יושפע מהצעת החוק ושצפויות לה עוד התנגדויות רבות עד שתשפיע בשטח על מחירי הדירות ועל החוזים הדרקוניים.