המאבק להורדת מחירי הדיור: כפל ארנונה על "דירות רפאים"

ועדת הכספים אישרה את התקנות שהגישו שרי האוצר והפנים לגביית כפל ארנונה מדירות מגורים שאינן בשימוש. על פי נתונים שהוגשו לקבינט החברתי-כלכלי, בישראל ישנן 46,855 דירות כאלה. לפיד: "צעד נוסף שיסייע להגדיל את היצע הדירות"

הממשלה הכריזה מלחמה על דירות הרפאים (פלאש 90, משה שי)

הממשלה ממשיכה לנסות להילחם במחירי הנדל"ן הגבוהים ולהרחיב את היצע הדיור, והיום (ב') אישרה ועדת הכספים את התקנות שהגישו שר הפנים גדעון סער ושר האוצר יאיר לפיד לגביית כפל ארנונה מדירות מגורים שאינן בשימוש ("דירות רפאים").

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי נתונים שהוגשו לקבינט החברתי-כלכלי, בישראל ישנן 46,855 דירות שאינן בשימוש. הערים שבהן התופעה היא הנפוצה ביותר הן תל אביב, שבה 4,746 דירות רפאים, חיפה, שבה 3,445 דירות כאלה וירושלים, שבה 3,429 דירות.

בערים מסוימות בישראל רכישת דירות לצורכי נופש או מגורים לפרקי זמן קצרים הפכה לתופעה שכיחה ביותר. דירות אלה, שבמרבית הזמן עומדות ריקות, מקטינות את היצע המגורים ופוגעות במרקם העירוני בשכונות הקיימות. מטרת המהלך הממשלתי הוא לעודד הוצאה של חלק מהדירות הללו להשכרה.

משרדי הפנים והאוצר גיבשו תקנות, הקובעות כי ייגבה תשלום ארנונה כפול עבור דירות מגורים שלא יהיה בהן שימוש במשך תשעה חודשים. כמו כן נקבע כי התקנות יותקנו כהוראת שעה לשנתיים, שבמהלכן ייבחנו יישומן והשפעתן על שוק הדיור.

"המשבר מחייב לנקוט בכל צעד אפשרי"

התקנות מאפשרות לרשויות להחליט, באישור שרי האוצר והפנים, על יצירת סיווג חדש בצו הארנונה, שלפיו בעליהן של דירות שאינן בשימוש יידרשו לשלם כפל ארנונה. רשויות שיחליטו על החלת הצו בשטחן יוכלו להחריג מקרים מסוימים על פי שיקול דעתן על מנת להימנע מפגיעה באזרחים שדירותיהן נכנסות לקטגוריה האמורה בשל נסיבות ייחודיות.

"התקנות שאושרו בוועדת כספים הן צעד נוסף שיסייע להגדיל את היצע הדירות בישראל", אמר שר האוצר יאיר לפיד. "אמשיך לפעול בכל מסגרת אפשרית כדי לפתור את מצוקת הדיור ולהקל על מעמד הביניים הישראלי".

שר הפנים סער אמר בעקבות האישור: "המשבר מחייב לנקוט בכל צעד אפשרי כדי להגדיל היצע הדירות בשוק, בין להשכרה ובין לרכישה. הכפלת תשלום הארנונה על דירות מגורים שאינן בשימוש תעודד את השכרת הדירות, תגדיל את היצע הדיור בבנייה הקיימת ותסייע בשמירת המרקם העירוני".