נוחי דנקנר: "לא נאמרה המילה האחרונה"

אם לא תחול תפנית דרמטית, איש העסקים נוחי דנקנר ייאלץ להיפרד מהשליטה בתאגיד הגדול במדינה. בהודעה שפרסם הערב אמר כי הוא לא מתכוון לוותר, וכי יבחן את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו. אביו, יצחק דנקנר: "לא רואה מאיפה הוא יצליח להחזיר את החובות"

נוחי דנקנר לא מרים ידיים: הערב מודיע הטייקון על פתיחתה של מערכה משפטית נוספת בניסיון להשאיר את השליטה ב-IDB בידיו. בהודעה מיוחדת שפרסם, אחרי הצבעת הנושים בעד הצעת אלשטיין-בן משה, אמר דנקנר: "ספירת ההצבעות וההליך המשפטי עדיין לא הסתיימו, צריך לזכור שרק לפני כשבועיים הייתה הצבעה שבה הובלנו ברוב עצום, אני מאמין שטרם נאמרה המילה האחרונה והתוצאה הסופית תהיה שונה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר איש העסקים לאחר שמוקדם יותר היום הצביעו יותר מ-75% ממחזיקי האג"ח ויתר הנושים בעד הצעתם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. "אני רוצה להודות לציבור הרחב שתמך בנו והביע אמון בדרך שלנו", אמר הערב בן משה. "אנחנו מתכוונים להוליך מנהיגות עסקית חדשה".

מחזיקי האג"ח למעשה הביעו אמון בכך שההצעה של אלשטיין-בן משה היא הבטוחה יותר מבין השתיים. אלשטיין העמיד כמיליארד שקלים והפירמידה שלו לא תושפע מחוק הריכוזיות - שיפגע רק בהצעה של דנקנר וגרנובסקי.

אבל הצרות של דנקנר לא מסתיימות בהפסד השליטה על הקונצרן הגדול במדינה, הוא חייב למערכת הבנקאית חובות אישיים בהיקף לא ידוע, שעשויים להגיע למאות מיליוני שקלים.

אם עד עכשיו הצליח דנקנר לשרוד באמצעות הפירמידה שבנה ב-IDB והזרימה לו כספים, כעת קרב ההישרדות עלול להוביל אותו בתרחיש החמור ביותר - גם לפשיטת רגל. אביו של הטייקון, יצחק דנקנר, התייחס הערב בשיחה עם חדשות 2 להודעה, שתפסה גם אותו בהפתעה גמורה. "וואו, זאת ידיעה לא משמחת", אמר דנקנר האב. "נוחי עשה הכל כדי להמשיך ולעמוד בראש IDB ולפי הדברים זה לא קורה. זה מאוד מצער".

לגבי החובות העצומים שצבר בנו, הביע יצחק דנקנר ספק אם יוכל להחזירם ללא השליטה בקונצרן. "אני יכול רק לומר שאני לא רואה מאיפה הוא יוכל לשלם אותם (את החובות). אילו הוא היה זוכה ב-IDB, ואני מקווה שהוא עדיין יזכה, אז יש סיכוי שהוא היה יכול להחזיר את החובות", הבהיר האב. כשנשאל האם בנו עומד בפני פשיטת רגל אמר האב כי "כל אחד יודע מה קורה כשמישהו חייב ולא יכול לשלם".

המנצח הגדול, אלשטיין (פלאש 90)

המנצח הגדול של המהלך הוא אדוארדו אלשטיין. הוא התחיל כשותפו העסקי של נוחי דנקנר, אבל השניים לא הגיעו להסכמות. אלשטיין העמיד הצעה מתחרה, והפך בשבועות האחרונים לאויבו המר של דנקנר. "כבעל מניות, השקעתי הרבה כסף, ונוכחתי לגלות שבכל פעם שאני רוצה לדבר איתו על אסטרטגיה, הוא השקיע יותר זמן בלשוחח איתי כיצד להופיע בטלוויזיה", סיפר אלשטיין בשבוע שעבר בריאיון לחדשות 2.

דנקנר לא נשאר חייב, וזמן קצר לאחר מכן, הגיב בריאיון במהדורה המרכזית לדבריו של השותף שהפך לאויב. "אני יכול לספר הרבה סיטואציות בין מגוחכות למחפירות שקרו ביחסים עם אדוארדו אלשטיין ואני מרגיש נקי לגמרי", אמר הטייקון. "אני שמח שהשותפות היא אינה איתו".

החלטת הנושים עדיין טעונה את אישור בית המשפט, גם דנקנר עוד יכול לערער עליה, אבל על פי כל הערכות, היא תאושר כפי שהיא כבר בשבוע הבא. בכך יסתיים עידן נוחי דנקנר, ו-IDB תצא לדר חדשה - בלעדיו.