ה-OECD: כלכלת ישראל במצב מצוין, אך רמת החיים של התושבים נמוכה

בדוח השנתי של ארגון המדינות המפותחות בעולם נטען כי כלכלת המדינה משגשגת, שוק ההיי-טק מושך משקיעים מהעולם ונתוני אבטלה נמוכים במיוחד. עם זאת, בארגון מדגישים כי רמת החיים בישראל נמוכה לעומת יתר המדינות החברות בארגון

רמת חיים נמוכה. ארכיון (AP)

כלכלת ישראל נמצאת במצב מצוין, שוק ההייטק בארץ אטרקטיבי במיוחד ורמת האבטלה נמצאת בשפל היסטורי - את הנתונים המפתיעים האלה מספק הדוח השנתי של ארגון ה-OECD לשנת 2012. עם זאת, קובעים כלכלני הארגון כי רמת החיים בארץ מפגרת לעומת יתר המדינות המפותחות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הצמיחה בפעילות הכלכלית של המשק הישראלי נותרה גבוהה יחסית", קבעו כלכלני ארגון המדינות המפותחות בדוח. "האבטלה נמצאת ברמות שפל היסטוריות, תעשיית ההיי-טק ממשיכה למשוך את תשומת לב והערצת העולם, והגז הטבעי החל לזרום מחופי המדינה".

עם זאת, בארגון טוענים כי רמת החיים של תושבי ישראל נותרה נמוכה בהשוואה ליתר המדינות החברות בארגון. "רמת החיים הממוצעת נותרה הרחק מאוד מזו של המדינות המפותחות ביותר בארגון ושיעור העוני היחסי הוא הגבוה ביותר בארגון", מציינים מחברי הדוח.

יש לבצע רפורמה בשוק הגז והחשמל

לאחר ששלשום פורסמו נתוני מדד פיז"ה, שהראו פערים משמעותיים בהישגיהם של תלמידים יהודים לעומת תלמידים ערבים, כלכלני הארגון מציעים לאמץ תכנית מיוחדת לשיפור החינוך באוכלוסייה הערבית ולעודד לימוד של לימוד ליבה בבתי הספר החרדיים.

כלכלני ה-‏OECD‏ מותחים ביקורת על החלטת משרד האוצר לקצץ בקצבאות הילדים ומציעים לבחון את מערכת המיסוי על הפנסיה ובעיקר להעלות את גיל הפרישה לנשים. עוד ממליצים בארגון לפקח ולבחון את חוק הריכוזיות החדש, לבצע רפורמה בחברת החשמל ובסקטור הגז, לפקח על שמירת שוק תחרותי תוך הימנעות ממתן סובסידיות עקיפות.