צניחה של 18% בביצוע עסקאות נדל"ן ברחבי הארץ

משרד האוצר פרסם נתונים שמציגים את ההאטה בשוק הנדל"ן, מהם עולה כי חלה ירידה ברכישת דירות ברבעון השלישי של שנת 2013, שהורגשה בכל הארץ מלבד חיפה וירושלים. עוד עולה מהנתונים כי חלה עלייה בשכר הדרוש לקניית דירה בשל החמרת תנאי המימון למשכנתאות

קשה הרבה יותר לקנות דירה (פלאש 90, משה שי)

שוק הנדל"ן בהאטה: ברבעון השלישי של 2013 (חודשים יולי-ספטמבר) נרשמה ירידה של 18% במספר העסקאות בהשוואה לרבעון הקודם. מנתוני משרד האוצר עולה, כי מדובר בירידה הרבעונית החדה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2008, שיוחסה למשבר הכלכלי העולמי. אחת הסיבות לירידה בעסקאות היא החמרת תנאי המימון למשכנתאות, המקשה על משפחות רבות לרכוש דירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנתונים שפרסם משרד האוצר מצביעים על הקושי הגדול של זוגות צעירים לרכוש דירה. השכר הממוצע של בני זוג שרכשו דירה בתל אביב ברבעון השלישי של 2013 עמד על 57 אלפי שקלים - שכר ממוצע גבוה פי 2.2 בהשוואה לרבעון הקודם. "שינוי זה עשוי להסביר את העלייה החדה במחירי הדירות הנרכשות", נכתב בהודעת משרד האוצר.

מנתוני משרד האוצר עולה עוד, כי הירידה החדה במכירות הורגשה בכל אזורי הארץ, למעט ירושלים וחיפה, שבהן נרשמה ירידה מתונה יחסית. הסיבה להבדלים היא הגידול ברכישות דירות מצד זוגות צעירים בירושלים, שהסתייעו במענקים מהמדינה, וגידול במכירת דירות חדשות בחיפה. ברבעון כולו נמכרו כ-26 אלף דירות, לעומת 32 אלף דירות ברבעון השני - נתון שהוגדר כ"שיא של יותר מעשור".

ממשרד האוצר נמסר כי הירידה במספר העסקאות הייתה בשיעורים דומים ברכישות דירה, שיפורי דיור, דירות חדשות וגם דירות יד שנייה. הירידה החדה ביותר ברכישות  של זוגות צעירים נרשמה רחובות - כ42%. בתל אביב נרשמה ירידה של 7% בלבד באותה התקופה. הירידה ברכישות דירות על ידי משקיעים ברבעון השלישי הייתה החדה ביותר באזור תל אביב - 30% בהשוואה לרבעון הקודם.