הופסקה העסקת מאות עובדי קבלן מבז"ן - ההנהלה סגרה בפניהם את השערים

עובדי קבלן שהועסקו בבתי הזיקוק בחיפה, טוענים כי קיבלו הודעה על הפסקת עבודתם רק כשהגיעו הבוקר למפעלים. בחברה הסבירו כי פיטורי העובדים החיצוניים הוא צעד התייעלותי שנועד להגן על העובדים הקבועים, וכי ייתכן שעובדי הקבלן יוחזרו בעתיד לעבודה – אלא שבינתיים הם לא יודעים האם ואיך יקבלו את המשכורת הבאה

בתי הזיקוק בחיפה, ארכיון (חדשות 2)

מאות עובדי קבלן שהועסקו על ידי קבוצת בז"ן, לא הורשו להיכנס הבוקר (א') למפעלים, בעקבות החלטת הדירקטוריון להפסיק את העסקת עובדי קבלן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עובדים במפעלי התעשיות הפטרוכימיות בז"ן וכאו"ל סיפרו לחדשות 2 Online כי בשעות הבוקר המוקדמות הוצבו בכניסה לבתי הזיקוק אנשי אבטחה המלווים בכוחות משטרה, שמנעו את כניסת של עובדי הקבלן למפעל.

כבר בשבוע שעבר קיבלו חלק מעובדי הקבלן בבתי הזיקוק הודעה מההנהלה שלא להגיע הבוקר למפעלים. אלא שהעובדים שלא קיבלו את המסר, והגיעו הבוקר כמו בכל יום לעבודתם, נאלצו להישאר מחוץ למפעלים.

ראובן שוורצברג, יו"ר ועד עובדי בז"ן הסביר את המהלך של ההנהלה ואמר כי מדובר בצעדי התייעלות נדרשים על מנת להגן על העובדים הקבועים של החברה. "אנחנו עושים את כל הצעדים כדי לחסוך בהוצאות התפעול של החברה. אנחנו מנסים לקחת על עצמנו מקסימום עבודה ולהשתמש במינימום גורמים חיצוניים", טען.

"זה לא שמעכשיו אף פעם לא יעבדו פה עובדי קבלן"

שוורצברג הוסיף ואמר כי ההחלטה אינה סופית, וכי ייתכן שהיא תשתנה בתוך ימים: "זה היום הראשון של המצב החדש. תמיד יכול להתברר שהוצאנו יותר מידי או פחות מידי, זה תהליך בהתגבשות וזה משהו טבעי. זה לא שמעכשיו אף פעם לא יעבדו פה עובדי קבלן".

אלא שהעובדים שהועסקו עד כה במפעלי בז"ן לא יודעים האם ההנהלה תקרא להם לשוב לעבודה בעוד יומיים, שבוע או חודש - וכמה זמן תימשך העסקתם. בנוסף מוחים עובדי הקבלן על הדרך המשפילה, לדבריהם, בה נדחקו החוצה מן המפעל.

"האנשים שעמדו הבוקר בכניסה לבתי הזיקוק אמרו לנו שזאת החלטה מגבוה שלא לאפשר לעובדי קבלן להיכנס", סיפר אחד הפועלים המועסקים במפעל. "בסך הכל מדובר במאות עובדי קבלן, אם יפסיקו את ההעסקה שלהם זה עשרות משפחות שאין להן יותר מקור פרנסה. חייבים לעצור את זה".

מקבוצת בזן נמסר בתגובה: "קבוצת בזן, בשיתוף מלא של ההנהלה ונציגות העובדים, החלה בפעולות לצמצום השימוש בשירותי חברות חיצוניות ומקסום היקף ביצוע עבודות על ידי עובדי הקבוצה. צעד זה נעשה כחלק ממכלול צעדי ההתייעלות אליהן נדרשת החברה בימים אלה. הודעה מקדימה על המהלך נמסרה לנותני השירותים החיצוניים. בתקופת המעבר עלולים להיווצר קשיים או אי הבנות והקבוצה תעשה כל מאמץ למצוא את הפתרונות המתאימים."