הפתרון למצוקת הדיור: המדינה תבצע בעצמה פינוי-בינוי

מנכ"ל משרד השיכון מציע תכנית במסגרתה המדינה תיקח את האחריות מיזמים וקבלנים על פרויקטים של פינוי-בינוי – החל מבניית דירות חדשות למפונים ועד להריסת הבניינים הישנים. איך זה בדיוק יעבוד?

המדינה תבצע בעצמה פינוי-בינוי? (רויטרס)

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד, ידון מחר (ב') בהצעה חדשה של מנכ"ל משרד השיכון, לפיה המדינה תיטול על עצמה את מרבית העבודה שטומנים בחובם פרויקטים של פינוי-בינוי, ולא תעביר אותה ליזמים וקבלנים חיצוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה של מנכ"ל המשרד שלמה אליהו, המדינה בעצמה תבנה דירות חדשות למפוני פינוי-בינוי, תעביר את הדיירים לפרויקטים החדשים, תהרוס את הבניינים הישנים ולאחר מכן תוציא מכרז על הקרקע.

בנוסף מציעים במשרד השיכון כי הם יצביעו על פרויקטים של פינוי-בינוי שיש לקדמם, מפני שהם נמצאים בסמיכות לקרקעות בהן ניתן לשווק דירות. לאחר מכן תוציא המדינה מכרז על אותה קרקע ותתחייב לרכוש את הדירות מהיזם במחיר קבוע מראש.

התכנית תבוצע בתחילה ב-5 שכונות ברחבי הארץ

עם סיום בניית הדירות החדשות, יועברו הדיירים מהבניינים הישנים אל הפרויקט החדש, תוך שהם מוסרים לידי המדינה את הזכויות שלהם בדירות הישנות. כשהמעבר יושלם, המדינה תהרוס את המבנים הישנים ותוציא מכרז חדש על הקרקע שהתפנתה.

משרד השיכון יציע לקבינט הדיור כי המדינה תתחיל בפיילוט של התכנית בחמש שכונות ברחבי הארץ, ובמידה והתכנית תניב הצלחה היא תבוצע גם במקומות אחרים. ההצעה עדיין לא מגובשת באופן סופי - לא ידוע למשל מהו התקציב הנדרש לפרויקט, אילו פרויקטים של פינוי-בינוי יקודמו בשיטה המוצעת ובאיזה מחיר תתחייב המדינה לרכוש את הדירות החדשות מהיזמים שייגשו למכרזים.

קבינט הדיור ידון בנוסף גם בהמלצות צוות 90 הימים, הכוללות בין היתר קיצור תהליכי התכנון. אחת ההצעות של הצוות היא להקים ועדה מיוחדת שתאשר פרויקטים גדולים בתחום הבנייה בהליך מזורז של חמישה חודשים, ובכך למנוע את הסחבת הבירוקרטית המעכבת בניית דירות.