נתניהו מתנער מעליית המחירים: "עצרנו את הזינוק במחירי הדיור ב-2010"

בדיון סוער שנערך בכנסת התייחס ראש הממשלה למצוקת הדיור, והתנער מעליית המחירים הדרמטית. לטענתו, הזינוק העיקר התרחש לפני כהותנו ופעילות הממשלה הצליחה לעצור את הדהירה

ראש הממשלה נתניהו נדרש היום (ד') להגיע לדיון בכנסת בנושא מצוקת הדיור, זאת בעקבות חתימתם של 40 חברי כנסת. בנאום במליאה אמר נתניהו כי העלייה המהותית לא התרחשה במשמרת שלו, אלא בתקופת כהונתה של קדימה ופעילויות ממשלתו הצליחו לבלום את הדהירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי נתניהו, הדבר שגרם לעלייה הדרמטית הוא החלטה מודעת שהתקבלה עוד לפני כהונתו, שנועדה לגרום לנהירה של תושבים לפריפריה. "המטרה הייתה להביא חצי מיליון איש לפריפריה, ולדחוף אותם להתנתק מהמרכז", אמר. "הדרך הייתה להכביד על מחירי הדירות במרכז, אבל מה שקרה במקום הייתה התכנסות".

"כינסנו צוות של חמישה שרים במטרה להפוך את אותה מגמה", הוסיף ראש הממשלה. "קיבלנו גם החלטה לבטל את הקפאת הבנייה במרכז וקיבלנו עוד כמה החלטות, שהראשונה שבהן היא קודם כל לייצר מלאים ולפתוח את הגליל והנגב. הרעיון של לדחוף אנשים מבלי לייצר להם אפשרויות אינו הגיוני".

נתניהו פירט את הפעולות האחרונות של הממשלה לחיזוק הנגב והגליל, מהלך שגם הוא לא הוביל לירידה במחירי הדירות. "קיבלנו החלטה להקציב מיליארדים כדי להניע כבישים ורכבות לנגב והגליל, פעלנו להעביר את צה"ל לנגב, להפוך את באר שבע לבירת הנגב ועוד", כך לדבריו.

"אנחנו הולכים בצעדי ענק, לפחות כך אומר לי שר הביטחון, לקחת את הבסיסים הגדולים ביותר במרכז, תל השומר וצריפין, להביא למהלך מואץ", אמר ראש הממשלה בהתייחסו לפעולות הצפויות בהמשך כהונתו. "זה דבר מבורך כי הוא יכניס לקופת המדינה מיליארדים ויעלה את עתודות הקרקע".

לדברי נתניהו, הצעת החוק העוסקת ברפורמת התכנון והבנייה התעכבה בגלל הבחירות, וכעת בכוונתו להעביר אותה. "עכשיו החוק מוגש מחדש", אמר. "אנחנו יכולים לעשות הרבה דברים. המחירים עלו ב-40%, אבל אנחנו רוצים שזה יירד. אם אתם רוצים באמת לחולל את התמורה הזו אז הדבר המעשי המיידי הפשוט ביותר הוא להעביר את החוק הזה".

"אנחנו דור הקנגורו - חיים עם ההורים"

עוד קודם לכן, תקף ח"כ איציק שמולי את נתניהו בשל התנהלות הממשלה, שלדבריו מפקירה את אזרחיה הצעירים. "הבטחת לנו סופרטנקר לקרר את מחירי הדירות ואפילו עפיפון לא הגיע", אמר שמולי.

"אנחנו דור הקנגורו, רבע מאיתנו נשארים לגור אצל ההורים וגם אלה שעוזבים את הבית תלויים כלכלית בהורים ששוברים חסכונות ופנסיה ומעבירים את הירושה שלהם אלינו כדי שנוכל לשרוד כלכלית. וזה, אדוני רה"מ, קורה במשמרת שלך", הוסיף שמולי.