האוצר שוקל הפחתת מיסים בשנה הבאה

שורה של נתונים כלכליים חיוביים, בהם שחרור ארבעה מיליארד שקלים מהרווחים הכלואים של חברות הענק, מביאים את בכירי משרד האוצר לשקול הקלה בנטל המיסים בתחילת השנה הבאה. בין האפשרויות המוצעות: הורדת המע"מ באחוז או הקפאת העלייה במס ההכנסה

יוביל מהלך של הפחתת מיסים? לפיד (רויטרס)

שחרור של יותר מארבעה מיליארד שקלים מהרווחים הכלואים של חברות הענק ושורה של נתונים כלכליים חיוביים מביאים בימים אלה את צמרת האוצר לחשיבה מחודשת על תכנית הגזרות - תכנית שעשויה להסתיים בהקלת נטל המיסים כבר בתחילת השנה הבאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיבה העיקרית לאפשרות להקלה במיסים היא נתונים המראים כי הגירעון השנה יהיה בפועל נמוך בהרבה מהתכנון. סיבה נוספת היא שגורמים במשרד האוצר אומרים כעת כי ייתכן שהעלאת המיסים הייתה חדה מדי ופגעה בצמיחה במשק.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מהמימד הפוליטי ומהפגיעה הקשה שגרמה ההכרזה על הגזירות לפופולריות של שר האוצר לפיד. השבוע ביקש השר לפיד מאנשי אגף התקציבים במשרדו לסרוק כל שורה בתקציב המדינה, במטרה לאתר כספים נוספים ולהכריז על הורדת מיסים.

אחת האפשרויות להקלה בנטל המיסים היא הורדת המע"מ באחוז אחד לרמה של 17%. אפשרות נוספת היא הקפאת מס ההכנסה, שמתוכנן לעלות ב-1.5% בשנה הבאה. עם זאת, גורמים באגף התקציבים מזהירים כי ייתכן שהנתונים הכלכליים החיוביים בשנת 2013 לא יחזרו על עצמם גם בשנה הבאה.