תופעה: בני נוער מפרנסים את הוריהם

על פי רוב, בני הנוער אמורים להקדיש את זמנם הפנוי להכנת שיעורים, העשרה חינוכית ולבילויים. אלא שבמציאות הכלכלית הקיימת בישראל נוצרה תופעה מדיאגה: בני נוער רבים מקדישים את זמנם הפנוי לעבודה - ובמקרים רבים מסייעים בפרנסת הוריהם

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים מדאיגים לפיהם כ-30 אלף בני נוער בישראל עובדים או מחפשים עבודה. ייתכן שהנתון הזה גבוה בהרבה במציאות מאחר נערים רבים נמנעים מלדווח על עבודתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשחצי מהישראלים מרוויחים פחות מ-6,500 שקלים בחודש, בני נוער רבים מודים כי הם מוותרים על בילויים ושיעורי בית ולעתים רבות אף מסייעים בפרנסת הוריהם."חמש פעמים בשבוע אני מוציאה כלבים לטיול ואם מזדמן לי שבוע טוב אז עושה גם בייביסיטר", סיפרה אוריה, תלמידת תיכון שעובדת בזמנה הפנוי שהודתה כי ואת הכסף שהיא מרוויחה היא מעבירה לתשלום חשבונות הבית.

גם שניר תייר בן ה-16 סיפר כי הוא עובד בארבע עבודות שונות כדי לעזור להורים לעמוד בנטל הכלכלי. "הרעיון הגיע כשראיתי את הורים שלי משלמים חשבונות חשמל, משלמים מים וקונים אוכל לבית", אמר שניר. "ראיתי שאני קצת מכביד עליהם אז יצאתי לעבוד".

"חשבתי איך עושים שיהיה יותר טוב"

לכל שקל ושקל ששניר ואוריה חוסכים ישנה מטרה אחת - תשלומי החובות. "מה שכל בן אדם רואה כמובן מאליו אנחנו צריכים לעבוד בשבילו עוד יותר", סיפרה אוריה.

כשא' הייתה בת 14 היא נאלצה לצאת לשוק העבודה לאחר שאביה הדרדר לסמים. א' נרתמה לסייע לאמה להביא אוכל הביתה במקביל ללימודים בתיכון. "חשבתי מה אני יכולה לעשות כדי שהמצב יהיה קצת יותר טוב", היא סיפרה.

שר האוצר יאיר לפיד מבטיח כי הצעירים הללו יחיו במציאות קצת יותר אפשרית בעוד כ-10 שנים, ואולי אף יצליחו לקנות דירה. בינתיים, הם בעיקר מקור השראה וגאווה להוריהם - שנאלצים לחיות במציאות הנוכחית.