גרנובסקי בריאיון: "לא אוליגרך, יהודי רגיל"

מי הוא אלכס גרנובסקי, האיש שחבר לנוחי דנקנר בהצעה לרכישת השליטה העתידית באיי.די.בי? מדובר באיש חב"ד, שמעיד על עצמו שלמרות שיש לו מיליונים רבים - הוא לא אוליגרך. אז כמה הוא שווה ומאיפה הגיע הכסף? ריאיון טלוויזיוני ראשון עם אלכס גרנובסקי

מי שעשוי להיות בעל השליטה באיי.די.בי, אלכס גרנובסקי, לא חושב שהוא אוליגרך. בריאיון טלוויזיוני ראשון הוא מגדיר את עצמו כ"יהודי שאוהב את ישראל, את אלוהים, את המשפחה, וגם את הרבי מילובביץ'". כמה כסף יש לו? את הפרט הזה גרנובסקי מעדיף שלא לחשוף אבל מצהיר: "הרבה מיליונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלכס גרנובסקי הוא נשוי ואב לארבעה ילדים, חוזר בתשובה החי באודיסה אוקראינה, חבר פרלמנט לשעבר, המחזיק עסקים בתחום התעופה והמלונאות. "אני לא אוליגרך, אני בן אדם רגיל, יהודי רגיל, אני עובד קשה מאוד", מבקש שותפו של דנקנר להבהיר.

האיש שמתמודד על השליטה בקונצרן איי.די.בי מספר כי העסקה שהוא צפוי לבצע כאן בקרוב החלה בכלל בכפר חב"ד. "ביקרתי בבית הכנסת 770 בכפר חב"ד (מרכז חב"ד בישראל) וראיתי סרטון של הרבי", הוא מספר, "בסרטון הזה הרבי אמר שהמקום הכי טוב בעולם להשקיע בו, כיהודי אמיתי - הוא ישראל. ברגע ההוא החלטתי להשקיע בישראל".

רגע לפני שבית המשפט ובעלי החוב של איי.די.בי יכריעו על עתידו בקבוצה, הוזמנו על ידי אנשיו של גרנובסקי לפגוש אותו מקרוב, בניסיון לפזר מעט את הערפל שמרחף מעל בעל ההון האלמוני. "אין סשה גרנובסקי בלי נוחי דנקנר. שנינו יחד", מבהיר גרנובסקי. "כן, אמנם אני בעל שליטה, אבל נוחי דנקנר הוא שותף שלי".

"הרווחתי את הכסף בעסקים רגילים"

גם גרנובסקי מבין שכסף גדול עם מבטא רוסי כבד מתקבל בישראל בחשדנות גדולה. "תאמין לי, הרווחתי את הכסף בצורה רגילה, בעסקים רגילים", ניסה להרגיע. "עבדתי קשה מאוד, 22 שנה, יום אחר יום, בנדל"ן, בכספים, בעסקי הבנייה. צעד אחד צעד".

למה הוא רוצה להשקיע דווקא באיי.די.בי?  "אני חושב שזו הזדמנות מצויינת, זו חברה טובה ואני מאמין שנרויח הרבה כסף", הוא אומר.

ברשימת 100 העשירים של אוקראינה שמו של גרנובסקי נפקד - זאת כיוון שלא יודעים בדיוק כמה הוא שווה. "הפעילות העסקית שלי פרטית", הוא מדגיש. "זה לא מידע ששייך לציבור. החברה שלי היא לא חברה ציבורית".

"לא רוצה לנהל בעצמי את איי.די.בי"

שותפו של דנקנר אומר כי הוא יודע כיום יותר מבעבר על החברות של איי.די.בי והרגולציה הישראלית. "אני לא רוצה לנהל בעצמי את איי.די.בי", מצהיר גרנובסקי. "אני רוצה להביא את המנכ"ל הכי טוב בכלכלה הישראלית שינהל את החברה הזו".

הוא מגדיר את עצמו חב"דניק, שני האנשים הקרובים אליו גם הם חב"דניקים: יוסי שניאורסון, איש עסקים ישראלי והרב אברהם וולף, שליח חב"ד לאודסה. "הוא מתייעץ איתי בחוק היהודי לגבי כל דבר שהוא עושה", אומר הרב וולף.

תנועת חב"ד ורבנים מלווים מקרוב מאוד את העסקה לרכישת השליטה באיי.די.בי לא פחות מרואי החשבון ועורכי הדין. הקרן שתעמוד בראש הפירמידה המתהווה היא קרן למטרות צדקה בשם: "חב"ד 770". "לאחר שנשלם מיסים ודיווידנדים, את החלק שלי בדיווידנדים - זאת בחירה שלי, אני החלטתי לתרום אותו לצדקה", מסביר גרנובסקי.

"אין קשר בין תנועת חב"ד לעסקים שלהם", אומר הרב וולף. "סשה הקים קרן צדקה וקרא לה חב"ד כי כך הוא מרגיש יותר קרוב והוא רוצה לתרום את כל הרווחים שלו לתנועת חב"ד".