כץ: "יוקר המחייה - בגלל הנמלים"; יו"ר ועד העובדים: "השר דורך על אנשים"

אחרי ההחלטה של חברת הספנות צים להוציא חלק ניכר מפעילותה מישראל, נפגשו שר התחבורה ויו"ר ועד עובדי נמל חיפה לעימות באולפן. יו"ר הוועד תורג'מן תקף: "השר דורך על העובדים. כץ השיב אש: "השחיתו אותם ונתנו להם עמדת כוח. הם עוד יתחננו להפרטה". צפו בעימות

יו"ר ועד עובדי נמל חיפה מאיר תורג'מן ושר התחבורה ישראל כץ התעמתו היום (ה') בתוכנית "שש עם עודד בן עמי" על עתיד הרפורמה בנמלים, על רקע החלטת חברת הספנות צים להעביר את פעילותה מישראל לנמל פיראוס שביוון.

העימות האחרון בין השניים החל לאחר שהשר כץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו ש"יו"ר ועד עובדי נמל חיפה מתנהג כמו מי שרצח את הוריו ומבקש שירחמו עליו כי הוא יתום" - לאחר שלטענתו ועד עובדי הנמל הבריח את חברת צים לנמל יוון. "הבכי לא יעזור", הוסיף כץ, "הטישו על חשבוני".

בעימות היום תורג'מן טען כי חברת צים דרשה הנחות משמעותיות על כל מכולה. "השר מטעה את הציבור, והוא תורם לבריחה של חברת צים ופוגע במאות מיליוני שקלים של הכנסות של מדינת ישראל", אמר.

השר כץ התייצב מאחורי דבריו. "הייתה הסכמה עם חברת צים, שהם ייתנו התרעה לפני שביתות. ההתרעה ניתנה, וחברת צים החליטה להוציא את הפעילות שלה מחיפה לפיראוס", הסביר, "זה מראה שהמצב הנוכחי בנמל לא יכול להימשך. הוא נובע מכך שאין תחרות, אם הייתה תחרות והיה נמל חדש ליד נמל חיפה צים לא הייתה עוברת לשם".

"השלטון הכוחני עם היד על השאלטר ייפסק"

תורג'מן טען בדיון כי רק חלק מתוך המנופים בנמל פעיל, כיוון שאוניות לא פוקדות את מדינת ישראל והאשים את כץ כי אינו דואג לנמלים. "נמל חיפה מיותם, המרכזים הלוגיסטיים נמצאים במרכז. אם השר כץ היה דואג לעניינים האמיתיים של הנמלים הוא היה מעמיק ומשפץ את נמל חיפה".

בתגובה השיב שר התחבורה: "אין אוניות בנמל כי הפעילות ברחה ליוון וכך קורה כל הזמן. בזמן דיון של בית הדין לעבודה 17 אוניות המתינו מחוץ לנמל. בדיון עצמו העובדים היכו עובדי מדינה אחרים".

כץ הוסיף כי התרבות שנוצרה היא כוחנית. "הממשלה לא יכולה לפתח את הנמלים ולכן נוצר יוקר המחיה", טען, "אנחנו מקימים שני נמלים חדשים שיעסיקו עובדים בתנאים טובים והנמלים הקיימים ישדרגו את עצמם. השלטון הכוחני עם היד על השאלטר ייפסק. זכותה של המדינה להקים נמלים חדשים". 

יו"ר ועד עובדי נמל חיפה השיב אש: "נמל חיפה לא שבת ארבע שנים, את יוקר המחיה קובע השר ולא אני", אמר תורג'מן. "השר אחראי ליוקר המחיה, השר פוגע בעובדים ששירתו את מדינת ישראל ודורך על אנשים".

עם סיום הדיון, יו"ר ועד עובדי נמל חיפה סירב ללחוץ את ידו של השר כץ. "זה מראה על מה שקרה להם עשרות שנים, השחיתו אותם ונתנו להם עמדת כוח. הם עוד יתחננו להפרטה כדי שהנמל יעמוד על הרגליים מול התחרות", הגיב השר כץ.