רווחי טבע ברבעון השלישי - גבוהים במעט מהתחזיות

יום לאחר ההודעה הדרמטית על עזיבת מנכ"ל טבע ג'רמי לוין, חושפת חברת התרופות את הדוח הרבעוני שלה, לחודשים יולי-ספטמבר 2013. למרות הטלטלות בהנהגת החברה, מדווחת טבע על עמידה בציפיות ואף על עלייה קלה בהכנסות לעומת הציפיות. הכנסות החברה עלו ב-200 מיליון דולר לעומת הרבעון הקודם, וגם הרווח הנקי למניה עלה מעט

(רויטרס)

יום לאחר הטלטלה בטבע, חברת התרופות מציגה את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2013 - חודשים יולי-ספטמבר. למרות הדרמה של הימים האחרונים, טבע מדווחת על הכנסות של 5.1 מיליארד דולר ברבעון השלישי, עלייה של 2% לעומת הרבעון הקודם ונתון גבוה יותר מציפיות האנליסטים - שעמדו על כ-5 מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנתוני החברה עולה, כי הרווח הנקי למניה היה 1.27 דולר, בעוד שהאנליסטים צפו לרווח מעט נמוך יותר - 1.26 דולר למניה. אתמול הודיע המנכ"ל הזמני אייל דשא כי החברה מצפה לרווח נקי שנתי של 4.95-5.05 דולר למניה והכנסות נטו שנעות בין 19.7 ל-20.3 מיליארד דולרים.

מכירות התרופות הגנריות של החברה נותרו ברמה של 2.5 מיליארד דולר. במכירות הגנריות בארה"ב נרשמה עלייה של 6%, בעוד שבאירופה ירד היקף המכירות ב-1%. חרף התחרות, מכירות הקופקסון הכלליות עלו ב-1% ל-1.05 מיליארד דולר, כשבארה"ב צמחו המכירות ב-3% ל-798 מיליון דולר. במהלך הרבעון החולף ייצרה טבע תזרים מזומנים מפעילות שוטפת של 444 מיליון דולר, ירידה של 58% לעומת 1.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל - שנובעת בעיקר מתשלום הפיצויים לפייזר בגין תרופת הפרוטוניקס.

"הנהלת טבע ודירקטוריון החברה מחויבים למימוש האסטרטגיה שלה וליישום נחוש של שינויים שאנו מאמינים שנדרשים להבטחת הצמיחה שלה", אמר איל דשא. "במהלך הרבעון היו לנו שש השקות גנריות מוצלחות בארצות הברית לבדה".

בעקבות עזיבת המנכ"ל - ירידה חדה במניה

סקרנות רבה נרשמה בקרב המשקיעים והסוחרים לקראת הצגת הנתונים. פיטורי המנכ"ל ג'רמי לוין גרמו לירידה חדה במניות החברה אתמול (ד') - במסחר בבורסה בתל אביב איבדה מניית טבע 6.6% מערכה, ובוול סטריט ירדה המנייה ב-8.09%.

המנכ"ל היוצא, ג'רמי לוין, לא משתתף בהצגת הנתונים, שתיערך בשעה 15:00 שעון ישראל, ומחליפו הזמני אייל דשא, המכהן כסמנכ"ל בכיר ומנהל הכספים הראשי בחברה, ממלא את מקומו. לאחר הצגת הדוחות, יענו ראשי החברה לשאלות ותשובות. בתקופה האחרונה הנהלת החברה סבלה ממחלוקת בין המנכ"ל ג'רמי לוין ליו"ר הדירקטוריון פיליפ פרוסט, שהסתיימה כאשר לוין פוטר אתמול על ידי הנהלת החברה.

המנכ"ל היוצא לוין אמר לאחר פיטוריו כי הוא "אוהב את החברה וחושב הרבה על העובדים". "זה יום עצוב, אבל עכשיו יש לי זמן לראות את מה שתיירים רואים פה בארץ", אמר. "טבע זאת חברה ישראלית וכולם יודעים שאני ישראלי". אתמול הסביר יו"ר הדירקטוריון פרוסט את המהלך: "התגלעו בינינו חילוקי דעות באשר לאופן יישום האסטרטגיה. בשבועות האחרונים ניהלנו שיחות עם לוין והחלטנו כעת שטוב יותר שדרכינו ייפרדו. טבע חזקה היום יותר מאי-פעם, עם הזדמנויות יוצאות דופן בפניה. לטבע צוות יוצא דופן של הנהלה שכבר רשם הישגים".

חברת טבע נמצאת בשיאו של גל פיטורים וסגירת מפעלים כחלק מתהליך הבראה כפי שמכנים זאת בחברה. גורמים בחברה טענו כי במהלך השבועות האחרונים חלו עימותים בצמרת ההנהלה לבין הדירקטוריון. המתיחות הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, כשחברי ההנהלה הבכירה בטבע העבירו מכתב חריף מאוד לדירקטוריון. "הפרעה כל כך משמעותית להנהלה בזמן הזה עלולה לשים את החברה כולה בסיכון", ציינו. בנוסף, הודעת החברה על פיטורים צפויים בארץ עוררה סערה ודיון עז בנוגע להטבות המס להן זכתה טבע.