פלוג בנאום ראשון: "אם לא נשלב ערבים נשלם מחיר כבד"

בנאומה הפומבי הראשון כנגיד בנק ישראל הכריזה ד"ר קרנית פלוג כי "המשק במצב טוב" אך גם הזהירה: ". "אם לא יחולו שינויים בדפוסי התעסוקה, המגמות הדמוגרפיות יגרעו סדר גודל של 1.3% משיעור הצמיחה השנתי, מדי שנה – זהו איום אסטרטגי עבור המשק הישראלי"

"המשק במצב טוב". פלוג, ארכיון (חדשות 2)

נגידת בנק ישראל הנכנסת, ד"ר קרנית פלוג, נאמה היום (ג') את נאומה הפומבי הראשון מאז מונתה לתפקיד והתייחסה לשילובם של ערבים, חרדים ונשים בשוק העבודה. "אם לא יחולו שינויים בדפוסי התעסוקה, המגמות הדמוגרפיות יגרעו סדר גודל של 1.3% משיעור הצמיחה השנתי מדי שנה - זהו איום אסטרטגי עבור המשק הישראלי", הזהירה פלוג מפני אי שלובן של אוכלוסיות אלה במעגל העבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פלוג התקבלה בנאומה בוועידת ראש הממשלה בתשואות. "לא ידעתי לפני מספר שבועות שזו תהיה ההרצאה הפומבית הראשונה שלי כנגידה, אני שמחה מאוד שיד המקרה הביאה לכך שאני מדברת כאן", אמרה הנגידה הנכנסת בפתח דבריה.

"המשק נמצא במצב טוב", הכריזה פלוג, "בפרט בהשוואה למדינות המפותחות האחרות. בעשור האחרון נהנה המשק משיעורי צמיחה גבוהים משמעותית, מאשר מרבית המשקים המפותחים האחרים. את המשבר הפיננסי העולמי, שבמשקים רבים בא לידי ביטוי במיתון עמוק ובחלקם אף מתמשך, המשק הישראלי צלח תוך פגיעה יחסית מועטה".

הנגידה החדשה המשיכה והתייחסה לסוגיית שילוב הציבור הערבי בשוק העבודה. "השתלבות מוצלחת של הציבור הערבי, בשוק העבודה בפרט ובכלכלה בכלל, היא מרכיב חשוב מאוד ואפילו הכרחי מבחינת יכולת המשק הישראלי להמשיך ולצמוח ולתמוך ברמת חיים גבוהה יותר עבור כל אזרחי ישראל", הדגישה.

"חשוב לקלוט עובדים לפי כישוריהם"

לדבריה, בטווח הארוך, לדמוגרפיה צפויות להיות השלכות מרחיקות לכת על התעסוקה, התפוקה ורמת החיים. "מצד אחד, צפוי גידול בחלקם של אותם מגזרים באוכלוסייה ששיעור התעסוקה שלהם נמוך. מצד שני, צפויה ירידה בחלקה של האוכלוסייה בגיל העבודה", הסבירה וציינה כי אם לא יחול שינוי - מדובר באיום אסטרטגי.

"גם אם תגדל ההשתתפות בתעסוקה, חשוב ליצור את התנאים הנדרשים כדי שהעובדים יקלטו גם על פי כישוריהם בענפים המתאפיינים בהון אנושי גבוה", הבהירה פלוג, "אחרת, היכולת של הגידול בתעסוקה לתרום לצמיחת התוצר, להפחתת העוני ולהעלאת רמת החיים תהיה מוגבלת".