נחשפות ראיות מהתיק נגד נוחי דנקנר: "עדיף לך לדעת כמה שפחות"

תיק החקירה נגד נוחי דנקנר חושף ראיות המעידות כיצד הפעיל, על פי החשד, את מקורבו להרצת מניות חברת אי.די.בי במסחר בבורסה. מהראיות, שכוללות הקלטות, עולה כי מקורבו של דנקנר שמר על קשר טלפוני הדוק עם בעל השליטה באי.די.בי במהלך ימי הרכישה של מניות הקונצרן

חשד: שמר על קשר ע שטורם. דנקנר (חדשות 2)

לאחר שבחודש שעבר המליצה הרשות לניירות ערך להעמיד לדין את נוחי דנקנר, יחד עם כמה מעורבים נוספים בפרשת הרצת המניות לכאורה בקונצרן אי.די.בי, נחשפות ב"גלובס" חלק מהראיות שהביאו את הרשות להגיע להחלטה הדרמטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשלושה חודשים העבירה הרשות לפרקליטות מחוז תל אביב את תיק החקירה נגד דנקנר, איתי שטרום, המחזיק בחברת השקעות המנהלת תיקי לקוחות עבור האלפיון העליון ועדי שלג - סוחר בשוק ההון. יחד עם העברת התיק לפרקליטות, המליצה הרשות לניירות ערך להעמיד את השלושה לדין פלילי בגין עבירות תרמית בניירות ערך, עבירות דיווח, קבלת דבר במירמה, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. במרכז החקירה עמדה הנפקת אי.די.בי אחזקות, שבה גייסה החברה 321 מיליון שקל ב-23 בפברואר 2012.

מהחקירה עלה כי בעל השליטה בחברה, דנקנר, הפעיל את שטרום, שבתורו הפעיל שלג, כדי שיפעלו להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית אי.די.בי. זאת, במטרה לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה והמחיר שיתקבל בה.

על פי החשד, שטרום, באמצעות חברת ISP שבבעלותו, ותוך הפעלת שלג, פעל כך שהם רכשו את מניות אי.די.בי במהלך המסחר, ולאחר מכן מכרו אותן לגורמים שונים, המקורבים לדנקנר, במחירים נמוכים ממחירי הרכישה. במקביל, הם המשיכו לרכוש את המניות במסחר בשערים גבוהים יותר.

דאג שמקורביו ירכשו מניות

מהחקירה עלה עוד כי דנקנר פעל להשגת מימון עבור ISP. לפי הממצאים דאג דנקנר שמקורביו ירכשו מ-ISP את מניות אי.די.בי, וכן העביר לשטרום סכומי כסף מכיסו לכסות את הפסדיו במכירת המניות.

על פי החקירה, בין איתי שטרום לעדי שלג התקיימה שיחת טלפון ביום הראשון למסחר. שטורם אמר לשלג: "אני צריך אותך לעבודה. תוכל לבוא למשרד דחוף?". בפלט השיחות שהוציאה הרשות ניירות ערך מאוחר יותר, במסגרת החקירה הסמויה, נראה כי מיד בתום השיחה עם שלג, חייג שטרום לדנקנר.

מסגרת האשראי גדלה לאחר שיחה עם דנקנר

יום למחרת, ב-21 בפברואר 2012, רגע לפני פתיחת המסחר בבורסה באחד העם, מתייצב שלג במשרדו של שטרום. שטרום מתנהל במקצועיות ובענייניות, ומנחה את שלג להתחיל לעבוד. ההנחיה: תרכוש כמה שיותר מניות של אי.די.בי. בחברה. "תתחיל ב-5 מיליון שקלים, ותדווח לי על ההתקדמות", הוא אמר.

מפלטי השיחות שנאספו ברשות ניירות ערך, ומתוך דברים שאמרו חלק מהחשודים והעדים בתיק, עולה בשלב זה התמונה הבאה: שטרום מתקשר לבנק הבינלאומי, אך מקבל סירוב להגדלת מסגרת האשראי. שטרום מתקשר לדנקנר וזה מתקשר לבנק - ולפתע הבנק חוזר בו מסירובו לספק לשטרום אשראי, ומסגרת האשראי ל-ISP מוגדלת בכ-2-3 מיליון שקל. עד סוף היום גדלה המסגרת עד ל-5 מיליון שקל. כל זאת, כאשר רישומי השיחות מראים תעבורה בין הטלפונים של שטרום, דנקנר והבנק.

בשיחה אחרת שהוקלטה שואל שלג את שטרום אם הרכישות מתבצעות עבור דנקנר. "לא כדאי לך לשאול הרבה שאלות", משיב שטרום, ומבהיר: "עדיף לך לדעת כמה שפחות".

ברשות לניירות ערך ציינו עם פרסום ההמלצה להעמיד את השלושה לדין כי "לאחר בחינת ממצאי החקירה, התירה הפרקליטות לפרסם כי רשות ניירות ערך סברה שנמצאה תשתית ראייתית למעורבותם של החשודים בעבירות שיוחסו להם". מהרשות אף נמסר כי המסקנות שפורסמו הן מטעם הרשות.