סטנלי פישר על בחירת פלוג לנגידה: "הציבור בישראל צריך להיות מרוצה"

נגיד בנק ישראל לשעבר התייחס לשאלת תהליך בחירתה של הנגידה הנוכחית, ואמר כי לדעתו, ראש הממשלה ושר האוצר לפיד "קיבלו את ההחלטה הנכונה". בהמשך, התייחס גם למחירי הדיור המאמירים, ואמר: "בנק ישראל הצליח למתן את מחירי הנדל"ן, אבל הממשלה יודעת שזה בידיים שלה"

ביומה הראשון בתפקיד של ד"ר קרנית פלוג כנגידת בנק ישראל, התייצב קודמה, פרופ' סטנלי פישר, מול המצלמות ובריאיון בלעדי למהדורה המרכזית הצהיר הנגיד לשעבר כי "פלוג תהיה נגידה מצוינת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני חושב שהציבור צריך להיות מאוד מרוצה", קבע פישר. "עבדתי איתה גם כראש חטיבת המחקר, גם כשהייתה משנה לנגיד ויש לה יכולת שיפוט וניתוח ואומץ להתמודד עם בעיות".

"הציבור צריך להיות מרוצה". פלוג (איל יצהר, גלובס)

פישר על מחירי הדיור: "הממשלה יודעת שזה בידיים שלה"

בהמשך, עומת פישר עם השאלה האם ראש הממשלה נתניהו התייעץ עמו בטרם קיבל את ההחלטה לבחור בפלוג. "באופן טבעי ראש הממשלה דיבר איתי כמה פעמי, אבל זה ידוע", השיב והוסיף: "לא ציפיתי שזה ייקח כל כך הרבה זמן, אבל ידעתי לכל אורך הדרך שמה שראש הממשלה ושר האוצר חיפשו את המועמד הטוב ביותר. אחרי שהם ראו איך קרנית ניהלה את הבנק במשך ארבעת החודשים האחרונים, הם החליטו שהיא המועמדת הכי חזקה ומתאימה ולדעתי - הם קיבלו את ההחלטה הנכונה".

במהלך הריאיון, נדרש הנגיד לשעבר להתייחס גם למחירי הנדל"ן המאמירים. "הבעיה העיקרית היא שבנק ישראל יכול לטפל בצד הביקוש, כלומר, לשנות את המונחים של המימון לקניית דירות", ציין. "אבל בלי תגובת היצע, קרי - צעדים מצד הממשלה - אין בידי בנק ישראל לעשות הרבה".

לשיטתו, בנק ישראל הצליח עד עתה למתן את מחירי הנדל"ן, "אבל עדיף מאוד שתהיה תגובה חזקה מצד ההיצע. הממשלה יודעת שזה בידיים שלה".