שר האוצר לפיד: "התהליך היה רע מאוד, הייתי בעד פלוג מההתחלה"

בתגובה ראשונה אחרי מינויה של ד"ר קרנית פלוג לנגידה, התיייחס שר האוצר בריאיון לחדשות 2 לאמירתו כי פלוג לא תמונה לתפקיד. "מההתחלה חשבתי שהיא מתאימה. היא תפקדה טוב ממה שכולם חשבו"

פחות משבוע לאחר שאמר בנחרצות כי ד"ר קרנית פלוג לא תהיה נגידת בנק ישראל - טוען שר האוצר כי מדובר באישה המתאימה ביותר לתפקיד. "אני הייתי בעד קרנית מהיום הראשון, יש לנו את הנגידה הנכונה", אמר לפיד היום (א') בריאיון למהדורה המרכזית, אחרי מינויה של פלוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר האוצר מתח ביקורת בריאיון על דרך קבלת החלטת המינוי של הנגידה - שנמשך חודשים ארוכים. "התהליך היה רע מאוד", הדגיש לפיד. "לאורך כל התהליך היא הייתה בסדר גמור, מי שהיה לא בסדר זה אנחנו. זה נמשך יותר מדי זמן. אף אחד לא צפה את הפארסה עם פרנקל ואחר כך עם ליידרמן".

לדברי לפיד, התפקוד של ד"ר פלוג כממלאת מקומו של סטנלי פישר, הוא שגרם לראש הממשלה ולו לשנות את דעתם. "הייתה לנו הזדמנות לראות אותה במשך 112 ימים בתור נגידה, והדבר המכריע הוא שהיא תפקדה הרבה יותר טוב ממה שכולם חשבו", טען לפיד. "כשראינו אותה בעבודה, היה ברור לכל מי שמסתכל שהיא האדם המתאים ביותר".

"שמח על התוצאה הסופית"

שר האוצר הדגיש כי תמך בפלוג מתחילת התהליך, וסירב להתייחס לאפשרות כי מדובר בתרגיל של ראש הממשלה נתניהו. "לא אכפת לי תרגילים, מעניין אותי שתהיה הנגידה הנכונה ביותר. מהרגע הראשון אמרתי שהיא האדם הנכון ואני שמח שהיא שם. זה מה שחשוב", הצהיר. "אני שמח על התוצאה".

רק לפני פחות משבוע דחה לפיד בריאיון למהדורה המרכזית את אפשרות מינויה של פלוג לתפקיד הבכיר. "כל דבר שאני אגיד עכשיו סתם יעליב אותה לשווא", אמר שר האוצר. "היא אישה מצויינת והייתי איתה עכשיו בקרן המטבע העולמי. היא אדם ראוי, היא עושה עבודה טובה - והיא לא תהיה נגיד. יש הרבה אנשים שלא יהיו נגידים - מה לעשות?".

בחירתה של ד"ר פלוג (58), מי ששימשה בתקופה האחרונה כממלאת מקומו של הנגיד הפורש פישר, התקבלה לאחר למעלה מ-100 ימים שבהם לא הצליחו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד למצוא מועמד ראוי, שגם יאושר על ידי ועדת טירקל. במהלך הסאגה המתמשכת, שיש שכינו אותה גם פארסה, בוטלו המינויים של הפרופ' יעקב פרנקל ופרופ' ליאו ליידרמן לא יצאו אל הפועל מסיבות שגרמו בעיקר למבוכה במשרד האוצר.

זמן קצר לאחר פרסום הודעת הבחירה בה, אמרה פלוג כי משימות רבות עומדות לפניה עם כניסתה לתפקיד הבכיר. "יש למשק ולבנק אתגרים גדולים שצריך להתמודד אתם", אמרה פלוג בהצהרה שמסרה מחוץ לבנק ישראל בירושלים. "אני רוצה להודות לראש הממשלה ושר האוצר על האמון שנתנו בי".