פלוג: "לפני אתגרים גדולים"

בהצהרה ראשונה אחרי ההודעה על מינויה לנגידת בנק ישראל הודתה ד"ר קרנית פלוג לראש הממשלה ולשר האוצר. "יש למשק ולבנק אתגרים גדולים שצריך להתמודד איתם", אמרה הנגידה הנכנסת והודתה גם לעובדי בנק ישראל על התמיכה בה

אחרי ההודעה על בחירתה לנגידת בנק ישראל אמרה היום (א') קרנית פלוג כי אתגרים רבים עומדים לפניה עם כניסתה לתפקיד. "יש למשק ולבנק אתגרים גדולים שצריך להתמודד אתם", אמרה פלוג בהצהרה שנשאה מחוץ לבנק ישראל בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי 100 ימים בהם לא היה נגיד לישראל ואחרי שהוכנסה רק לאחרונה לרשימת המועמדים במירוץ, הודתה ד"ר פלוג לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד. "אני רוצה להודות לראש הממשלה ושר האוצר על האמון שנתנו בי", אמרה.

מוקדם יותר התקשר נשיא המדינה שמעון פרס לברך את פלוג. "את לא נכנסת בעיניים עיוורות - את מכירה את כל האתגרים, עמדת בהם והוכחת שאת המתאימה ביותר לעמוד בהם", אמר פרס לפלוג. "נעשה כולנו ככל יכולתנו כדי שתוכלי למלא את תפקידך כראוי".

פרס ציין כי פלוג "מגיעה לתפקיד עם כרטיס אשראי עצום". לדבריו, תפקיד הנגיד דורש כישרון, אופי וחזון. "אני בטוח שיש לך את כל התכונות האלה", אמר. הוא קרא לפלוג לקחת בחשבון שיקולים כלכליים וגם שיקולים חברתיים בהחלטותיה.

פלוג, שכיהנה לאחר פרישתו של פישר כנגידה זמנית, ביקשה גם להודות לעובדי הבנק. "אני רוצתה להודות לעובדי ומנהלי הבנק על תמיכה מאוד גדולה שקיבלתי מהם בחודשים האחרונים", הוסיפה.

לאחר שיצאה מהמרוץ לנגידות וחזרה אליו בימים האחרונים - החליטו היום ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד על מינויה של הנגידה הזמנית ד"ר קרנית פלוג לתפקיד נגידת בנק ישראל הבאה, האישה הראשונה בתפקיד זה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד הודיעו היום רשמית על המינוי, לאחר שנפגשו והכריעו בסוגיה - יותר משלושה חודשים לאחר שהנגיד הקודם פרופ' סטנלי פישר הודיע על עזיבתו את התפקיד. "התרשמנו מתפקודה של ד"ר פלוג בחודשים האחרונים ואנו בטוחים שהיא תסייע לנו בהצעדת בנק ישראל להישגים נוספים", נימקו ראש הממשלה ושר האוצר את החלטתם.

פרופ' צבי אקשטיין, שהיה אחד המועמדים לתפקיד וקיבל את ההודעה מראש הממשלה על הבחירה בפלוג, אמר: "אני מאחל לד"ר קרנית פלוג הצלחה בתפקיד ומודה לראש הממשלה כי שקל ברצינות יתרה את מועמדותי לתפקיד הנגיד".

הודיעה על כוונתה לפרוש מהבנק

פלוג, בת 55, החלה את דרכה בבנק ישראל ב-1988 במחלקת המחקר, לאחר שארבע שנים לפני כן הצטרפה ככלכלנית לקרן המטבע הבינלאומית. במסגרת עבודתה עסקה בנושאי מקרו-כלכלה ושוק העבודה בהם סוגיית שכר המינימום, קליטת העלייה והעוני.

בין 1994-1996 עבדה בבנק האינטר-אמריקאי לפיתוח ככלכלנית מחקר בכירה. ב-1997 שבה לבנק ישראל ומונתה לסגנית מנהל מחלקת המחקר. בשנת 2001 מונתה למנהלת מחלקת המחקר ולחברת הנהלת בנק ישראל.

ביולי 2011 מונתה פלוג לתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל.‏ בתחילת יולי 2013, בעקבות פרישתו של סטנלי פישר מתפקיד נגיד בנק ישראל, מונתה לממלאת מקום הנגיד.‏ שמה הועלה כמועמדת לתפקיד בהזדמנויות שונות על ידי שר האוצר לפיד, אלא שהדבר נדחה על ידי ראש הממשלה נתניהו שטען כי הוא אינו מסכים עם מדיניותה הכלכלית. עם הפרסומים בדבר בחירתו של ליאו ליידרמן לתפקיד זה, הודיעה פלוג על כוונתה לפרוש מהבנק.‏

מונה שוב - ופרש. פרנקל (חדשות 2)

פארסת מינוי הנגיד: פרנקל וליידרמן מונו - ופרשו

נתניהו ולפיד הכריעו היום בדבר זהות הנגיד הבא לאחר שהגישו לוועדת טירקל לאישור מינויי בכירים שמות של שלושה מועמדים: ויקטור מדינה, פרופ' מריו בלכר ופרופ' צבי אקשטיין. ראש הממשלה ושר האוצר החליטו להגיש את שמות המועמדים לוועדה ולהמתין לאישורם - ואז להחליט מי מביניהם יכהן כנגיד הבא. גם החשבת הכללית של משרד האוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו הייתה מועמדת לתפקיד, אולם פרשה מהמירוץ זמן קצר לאחר שהוזכר שמה. לקראת שלב ההכרעה בנושא, הוחזר שמה של פלוג לשולחן הדיונים - למרות שכבר הודיעה כי תוותר על התפקיד.

ראש הממשלה ושר האוצר ניסו להימנע ממבוכה שלישית במספר, לאחר שהמינויים של הפרופ' יעקב פרנקל ופרופ' ליאו ליידרמן לא יצאו אל הפועל. ביוני האחרון הפתיע ראש הממשלה נתניהו לאחר שהודיע כי מי שכיהן בעבר כנגיד בנק ישראל, הפרופ' יעקב פרנקל, ישוב לכהן בתפקיד - ויירש את סטנלי פישר הפורש. לאחר ששמו הוגש לבדיקה בוועדת טירקל, עלה חשד לפיו היה מעורב במקרה של גניבת חליפון משדה התעופה בהונג קונג בשנת 2006. לאור הפרשה - ולאחר שמסר את גרסתו למקרה בכלי התקשורת, החליט פרנקל לפרוש מהמירוץ והודיע על כך בריאיון במהדורה המרכזית - חודש לאחר ההודעה על מינויו לתפקיד.

פרש כעבור 48 שעות. ליידרמן (חדשות 2)

יומיים בלבד לאחר מכן, מיהרו נתניהו ולפיד להודיע על מינוי חלופי לנגיד: פרופ' ליאו ליידרמן. אלא שגם המינוי הזה הסתיים בפרישה מפתיעה ומטלטלת - ליידרמן הודיע שהוא פורש מהמירוץ כעבור 48 שעות מאז היוודע דבר המינוי, זאת ככל הנראה עקב תלונות שהצטברו נגדו והוגשו לוועדת טירקל. מאז מצויה מדינת ישראל ללא נגיד בנק, כשממלאת המקום, ד"ר קרנית פלוג משמשת נגידה בפועל.