היום: ההכרזה על נגיד בנק ישראל הבא

כבר יותר מ-3 חודשים מדינת ישראל מתנהלת ללא אחד משלושת הגורמים הכלכליים החשובים בממשל: נגיד בנק ישראל. אחרי פרישתם של שני מועמדים וסירובו של מועמד זר, ייפגשו ראש הממשלה ושר האוצר והם צפויים להכריז על זהותו של האדם שייכנס לנעליו של סטנלי פישר

אקשטיין, בלכר ומדינה. מי מהם ייבחר? (לע"מ)

האם היום סוף סוף תסתיים סאגת מינוי נגיד בנק ישראל? שלושה חודשים אחרי שהנגיד הקודם פרופ' סטנלי פישר עזב את תפקידו, ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד ייפגשו אחרי ישיבת הממשלה השבועית וינסו להגיע להסכמה על זהות הנגיד הבא. המועמדים הבולטים: צבי אקשטיין, ויקטור מדינה, מריו בלכר וגם - ממלאת מקום הנגיד, קרנית פלוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה נתניהו נפגש בשבוע שעבר עם ממלאת מקום הנגיד ד"ר קרנית פלוג מסביבתו של נתניהו דווח כי מדובר בפגישת עבודה שגרתית, אך ייתכן שבעיתוי זה הפגישה מהווה יותר מכך. בסוף השבוע פורסם לראשונה בחדשות 2 כי נתניהו שקל למנות נגיד זר: לארי סאמרס, היועץ הכלכלי לשעבר של הנשיא אובמה ושר האוצר של ארה"ב בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון. על פי הדיווח, סאמרס סירב להצעה.

גם בשבוע שעבר נתניהו ולפיד התקשו להכריע בדבר זהותו של הנגיד הבא, לאחר שהגישו לוועדת טירקל לאישור מינויי בכירים שמות של שלושה מועמדים: הפרופ' מריו בלכר, הפרופ' צבי אקשטיין ומי שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר ובנק מזרחי, ויקטור מדינה. השניים החליטו להגיש שמות המועמדים לוועדה ולהמתין לאישורם - ואז להחליט מי מביניהם יכהן כנגיד הבא. גם החשבת הכללית של משרד האוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו הייתה מועמדת לתפקיד, אולם פרשה מהמירוץ כבר זמן קצר.

פרנקל פרש בשידור חי, ליידרמן הסיר מועמדותו אחרי 48 שעות

מהלך הגשת השמות לוועדה בוצע לפני שנתניהו ולפיד חשבו להכריז על הנגיד החדש - זאת מתוך כוונה של נתניהו ולפיד להימנע ממבוכה שלישית במספר, לאחר שהמינויים של הפרופ' פרנקל ופרופ' ליידרמן לא יצאו אל הפועל. ביוני האחרון הפתיע ראש הממשלה נתניהו לאחר שהודיע כי מי שכיהן בעבר כנגיד בנק ישראל, הפרופ' יעקב פרנקל, ישוב לכהן בתפקיד - ויירש את סטנלי פישר הפורש.

תפתיע? מ"מ הנגיד פלוג (חדשות 2)
לאחר ששמו הוגש לבדיקה בוועדת טירקל, עלה חשד לפיו היה מעורב במקרה של גניבת חליפון משדה התעופה בהונג קונג בשנת 2006. לאור הפרשה - ולאחר שמסר את גרסתו למקרה בכלי התקשורת, החליט פרנקל לפרוש מהמירוץ והודיע על כך בריאיון במהדורה המרכזית - חודש לאחר שמונה.

יומיים בלבד לאחר מכן, מיהרו נתניהו ולפיד להודיע על מינוי חלופי לנגיד: הפרופ' ליאו ליידרמן. אלא שגם המינוי הזה הסתיים בפרישה מפתיעה ומטלטלת - ליידרמן הודיע שהוא פורש מהמירוץ כעבור 48 שעות מאז היוודע דבר המינוי, זאת ככל הנראה עקב תלונות שהצטברו נגדו והוגשו לוועדת טירקל. מאז מצויה מדינת ישראל ללא נגיד בנק, כשממלאת המקום הד"ר קרנית פלוג משמשת נגידה בפועל.