נתניהו ניסה למנות נגיד מארה"ב: לארי סאמרס

נתניהו חיפש פיתרון לבעיית הנגיד - מעבר לים: ראש הממשלה פנה ללארי סאמרס, שר האוצר האמריקני לשעבר, על מנת שיסכים להתמנות לנגיד בנק ישראל. סאמרס, הכלכלן המוערך, סירב לבקשה, והשאיר את המצב על כנו: כבר למעלה מ-100 ימים ללא נגיד מכהן

סירב לפניית נתניהו. סאמרס (AP)

בעוד שפארסת מינוי הנגיד נמשכת וכבר למעלה מ-100 ימים אין נגיד לבנק ישראל, נראה כי נתניהו קיווה לפתור את המבוי הסתום בינו לבין לפיד על ידי מינויו של נגיד זר. בעקבות זאת, פנה ללארי סאמרס, לשעבר שר האוצר האמריקני, אך על פי דיווחים - סאמרס סירב להצעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כחודש הסיר סאמרס את מועמדותו למשרת יושב ראש הבנק הפדרלי, ה"פדרל ריזרב". סאמרס, שנחשב למועמד המוביל, הודיע לנשיא אובמה כי הוא אינו מעוניין בתפקיד, ככל הנראה לאחר שהבין כי מינויו לא יאושר בסנאט. סאמרס כיהן כשר אוצר בממשל קלינטון ושימש כיועץ הכלכלי הראשי בבית הלבן בתקופת הכהונה הראשונה של אובמה. עד היום הוא נחשב מקורב לאובמה, ויועד להחליף את יושב בראש הנוכחי בן ברננקי, עם סיום תפקידו, בטרם פרש מהמירוץ.

"בעל כורחי הגעתי למסקנה, שתהליך אישור מועמדותי בסנאט יישא אופי מר ולא ישרת את האינטרסים של הבנק הפדרלי, של הממשל, ובסופו של דבר, של ההתאוששות הכלכלה הלאומית", כתב סאמרס במכתבו.

בחודש ספטמבר, בטרם פרש מהמירוץ, גברו קולות המתנגדים למינוי סאמרס לתפקיד, לאחר שלפחות שלושה סנאטורים הביעו הסתייגות מאישור מועמדותו, על רקע התבטאויות שנויות במחלוקת שאמר בעברו. סאמרס, שכיהן בעבר כנשיא אוניברסיטת הרווארד, העיר לא פעם לגבי כישורים אינטקלטואלים נחותים של נשים במקצועות המדעים והמתמטיקה.

בימים האחרונים דווח כי נתניהו ולפיד קרובים להכרזה על נגיד, אך ככל הנראה טרם הגיעו להחלטה על מועמד מוסכם מבין השלושה: ויקטור מדינה, פרופ' צבי אקשטיין ופרופ' מריו בלכר, שכיהן גם הוא כנגיד של מדינה זרה - ארגנטינה. הצעת הנגידות לסאמרס מהווה ראיה לכך שנתניהו לא מרוצה מהמועמדים, שהוא עצמו העביר לאישורה של ועדת טירקל. ביום ראשון אומרים להכריז על נגיד, אבל בשלב זה הכל כנראה עוד פתוח.

כמו כן דווח נתניהו נפגש אמש עם הנגידה בפועל, קרנית פלוג. מסביבתו של נתניהו דווח כי מדובר בפגישת עבודה שגרתית, אך ייתכן שבעיתוי זה הפגישה מהווה יותר מכך. פלוג הודיעה בעבר כי ככל הנראה תפרוש מבנק ישראל לאחר מינוי נגיד קבוע, מכיוון שלא נשקלה מועמדותה להחלפת סטנלי פישר.