עיני על המשבר בטבע: "מאמין שבסוף נצליח לשמור על העובדים"

במסיבת עיתונאים שכינס בעקבות גל הפיטורים הצפוי בחברת טבע הצהיר יו"ר ההסתדרות כי יפעל לבטל את רוע הגזירה. "אני ושר האוצר רואים את הנושא עין בעין", אמר עיני. יו"ר ועד העובדים של טבע בכפר סבא: "נכנס את ועדי העובדים ונחליט על דרכי הפעולה". עיני צפוי להיפגש היום עם מנכ"ל טבע

על רקע הפיטורים ההמוניים הצפויים בענקית התרופות "טבע", כינס היום (ג') יו"ר ההסתדרות עופר עיני מסיבת עיתונאים. "שר האוצר רואה איתי עין בעין בנושא זה ובכוחות משותפים אני מקווה שנצליח לבטל את רוע הגזירה", הצהיר יו"ר ההסתדרות, "אני מאמין שבסופו של תהליך נצליח לשמור על עובדי טבע וטבע חזקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיני צפוי להיפגש בשעה 14:00 עם מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, לדון עמו במשבר. "עלינו לבחון האם מדובר בבעיה נקודתית או תופעה משקית?", אמר יו"ר ההסתדרות בפתח דבריו. "אם מדובר במשבר כלכלי נצטרך לייצר עם הממשלה והמעסיקים פתרונות, כמו שעשינו ב-2008 וב-2009".

עוד קרא עיני להשיב את הסעיף ל"חוק עידוד השקעות" לפיו, חברה הזוכה לפטור ממס והטבות שונות מהמדינה - מתחייבת לספק תעסוקה מחד, ולאי-פיטורים מאידך. "אנו מקווים שטבע תמשיך להתפתח ולקלוט עוד ועוד עובדים", ציין.

יו"ר ועד העובדים של טבע בכפר סבא, אלירן קוז'ליק, סיפר כי לאור ההתפתחויות הוחלט כי ועדי העובדים ייפעלו בשיתוף פעולה מלא מול עיני. "היום הוחלט לכנס את הנהגת ההסתדרות", אמר, "נקבל החלטות על דרכי הפעולה ונקווה שהנהלת טבע תחזור בה מהפיטורים בארץ". בטבע פועלים כיום 11 ועדי עובדים והוועד בכפר סבא הוא הגדול בחברה.

כמה יפוטרו בטבע ישראל? (רויטרס)

לפיד נפגש עם בכירי טבע

אתמול שוחח שר האוצר יאיר לפיד עם בכירי החברה - במטרה לקבל הבהרות לגבי המהלך הצפוי. מנכ"ל החברה ג'רמי לוין הבטיח לשר לפיד כי טבע תשתף פעולה עם העובדים ועם ההסתדרות.

במכתב רשמי ראשון מההנהלה שנשלח אתמול לעובדים נכתב, כי הפיטורים הם מוצא אחרון וכי החברה תפעל בהגינות. בין הצעדים שנשקלים הם להוציא עובדים לפרישה מוקדמת, לנייד עובדים בתוך החברה, ולסייע למפוטרים למצוא מקום עבודה חדש.

לפיד. "לא חש בנוח עם הטבות המס לטבע" (חדשות 2)

לפיד ציין בנאומו אתמול במליאת הכנסת כי בשיחתו עם בכירי החברה הביע את "חוסר הנחת העמוק מהפיטורים הצפויים וקראתי להם לשקול את ההחלטה ולעשות כל מאמץ לפחות כדי להפחית את מספר המפוטרים". הוא ציין כי דעתו אינה נוחה מהטבות המס שזכתה להן טבע, וכי אם היה שר האוצר אז - ייתכן שהיו מתקבלות החלטות אחרות. "ההטבות שניתנו מחייבות אותה להקשיב גם למה שיש לנו להגיד בנושא", אמר.

שר האוצר הדגיש כי המנכ"ל לוין הבטיח שאין עדיין שום החלטה על היקף הפיטורים בישראל. "בטבע העולמית עובדים כ-47,000 עובדים, שכ-10% מהם יפוטרו, אבל הפיטורים לא יהיו שווים בכל מדינה כך שאין שחר למספר שצויין, 800 מפוטרים בישראל", אמר לפיד. "איש בהנהלת טבע לא יודע מאיפה הובאו הנתונים האלה".

יחימוביץ': "פיטורי העובדים בטבע - קניבליזם"

שר הכלכלה נפתלי בנט הגן על החלטת החברה לפטר עובדים. "טבע מייצרת הרבה מקומות עבודה בישראל", הסביר בנט. "אם נהפוך את החברות הגדולות לאויב שלנו - נוכל לכעוס עליהן מרחוק כשהן יברחו לאירלנד".

מנגד, יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' כינתה בפתיחת מושב הכנסת את פיטורי העובדים הצפויים בענקית התרופות - "קניבליזם". "800 משפחות יוטלו בבת אחת לייאוש, אבטלה ועוני", אמרה יחימוביץ' לראש הממשלה נתניהו, וקראה לו להתערב ישירות במצב.

במקביל, גם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' פנה למנכ"ל טבע וביקש ממנו להימנע מפיטורי העובדים, שרבים מהם מועסקים במפעל החברה שברמת חובב. במכתב ששיגר אליו הדגיש דנילוביץ' כי ההחלטה צפויה לפגוע בהתפתחות העיר ובתושביה.