יו"ר חברת חשמל בדיון בועדת הכלכלה: "החריגות - לא במשמרת שלי"

בעקבות המשבר סביב הרפורמה בחברת החשמל, יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת הח"כ ברוומן הורה על כינוס דיון דחוף בנושא. "זו חכמה למצוא חריגות משנות ה-80", קרא יו"ר ועד העובדים ויו"ר החברה הצהיר: "מצבי יחסית נוח, אין רבע ואין חלקיק של חריגה אצלי"

יו"ר חברת חשמל. "אין חריגות אצלי" (חדשות 2)

המשבר בין העובדים להנהלה בחברת החשמל הגיע לכנסת: ועדת הכלכלה קיימה היום (ג') דיון דחוף, לאחר שהאוצר דרש מהעובדים להחזיר חריגות שכר ואולו בתגובה פתחו בעיצומים, בניגוד להוראת ההנהלה. "אין רבע ואין חלקיק של חריגה במשמרת שלי", אמר יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל. יו"ר ועד העובדים דוד (מיקו) צרפתי מחה: "מה החוכמה למצוא חריגות משנות ה-80'?" את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר הוועדה, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן (העבודה), שהורה על כינוס הדיון, אמר כי "לא יעלה על הדעת שבמהלך תהליך ההידברות בין המדינה לחברת החשמל נעשים צעדים חד צדדים". ברוורמן קרא לאפשר לצדדים להשמיע עמדתם כדי לפתור את המשבר.

"מצבי הוא לכאורה נוח כי כל החריגות שמדובר בהן מהראשונה ועד האחרונה הן שנים אחורה, חלקן בשנות ה-80", אמר יו"ר חברת חשמל בדיון וסיפר כי בחברה ביצעו מספר פעולות כדי להתמודד עם החריגות. "אני רוצה להגיד שכולנו פועלים לפי החוק, כולנו מבינים שמדובר בנושא לא פשוט, שיש פה בעיה לכאורה, לא סתם יו"ר הוועדה הטריח את כולנו".

יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי אמר כי דרש שיחתימו את הממונה על השכר בעבר על אישור מטעמו. "רצנו אחריהם, היום בא קובי אמסלם ומוריד את השכר ל-13,000 עובדים את השכר, אלה דברים שנעשו בצורה גלויה? מה זה? 13,000 גנבים?", קרא.

הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם אמר בדיון כי קיים דוח של מבקר המדינה שדן גם בחריגות בחברת החשמל. " הדוח מבקר את החברה, ההנהלה, הרגולטורים השונים, ביקורת קשה מאד. הוא טוען שעל הרגולטורים לפעול בנוגע לחריגות השכר".

"המאבקים צריכים להוביל לשולחן המשא ומתן"

אתמול כינס ועד עובדי החשמל מסיבת עיתונאים, לאחר שבית הדין לעבודה הורה על הפסקת העיצומים של העובדים והמנהלים הזוטרים, ובעקבות כך בוטל מצב החירום בחברה, שהוכרז קודם לכן על ידי העובדים. במסיבת העיתונאים הודיע הוועד כי "כרגע אנחנו מכבדים את הצו שנתן לנו בית המשפט".

"ברור לכולם שכל המאבקים האלה צריכים להוביל למקום אחד - לשולחן המשא ומתן, שם צריכות להיפתר הבעיות", הוסיף יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי, שהאשים את המדינה בפיצוץ המו"מ - "האם כל פקיד בכיר או זוטר יכול לעשות מה שהוא רוצה, ולא חשוב מה המחיר שחברת החשמל, העובדים או האזרחים משלמים עליו? המצב רע מאוד, צריך לייצב את המערכות, ואני מצפה שבצד השני יגלו מנהיגות".

"הופכים אותי בעיתונות לבריון", המשיך צרפתי. "יש פה איפוק של שנים של עובדי חברת החשמל. בכל מקום אחר הציבור היה מרגיש את העיצומים בצורה משמעותית יותר. עשינו עיצומים כירורגיים כדי לא לפגוע בציבור. אנחנו מבינים שגם אנחנו נצטרך לקבל החלטות כואבות במשא ומתן, אבל מורידים את התינוק עם המים. לא הורסים משק חשמל לתפארת וחברה מפוארת שקיימת כבר 90 שנה".

צעד מחאה: 100 מנהלים נטשו את עבודתם

הוראת יו"ר ועד עובדי חברת החשמל אתמול לכ-100 מנהלים בחברה לנטוש את מקום עבודתם ולשוב לבתיהם, באה בתגובה למכתבו של הממונה על השכר באוצר, עו"ד קובי אמסלם, שהורה לעובדים להחזיר חריגות שכר. בעקבות המהלך הורה מנכ"ל החברה להכריז על מצב חירום. במקביל, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחברת החשמל, הנוגע לכלל 13 אלף עובדי החברה.

לאחר שעה קלה פסק בית הדין לעבודה בחיפה כי ההחלטה על החזרת חריגות השכר "לא תיכנס לתוקף עד החלטה אחרת של בית הדין". נשיא בית הדין, השופט רמי כהן, קיבל את עתירתה של הנהלת חברת החשמל. "בית הדין הורה לארגון העובדים להימנע מנקיטת עיצומים בכל הנוגע להחלטת הממונה על השכר, ולהורות למנהלי החברה לשוב מיידית לעבודה תקינה ומלאה", נמסר מהנהלת החברה.

בית הדין קבע דיון נוסף בנושא, במעמד הצדדים, ביום רביעי בשעה 08:00 בבוקר. "בעקבות החלטת בית הדין מכנס בשעה זו מנכ"ל החברה הערכת מצב מיוחדת שבה הוא מורה על ביטול מצב החירום וחזרה לשגרה", נמסר בהודעת ההנהלה.