לפיד: "טבע הבטיחה שעדיין אין החלטה על היקף הפיטורים"

שר האוצר שוחח עם מנכ"ל חברת טבע ג'רמי לוין על הודעת החברה בדבר פיטורי העובדים הצפויים. "ההטבות שניתנו מחייבות את טבע להקשיב לנו", אמר לפיד, שציין כי דעתו אינה נוחה מהטבות המס שקיבלה טבע לאורך השנים

על רקע הפיטורים ההמוניים הצפויים בענקית התרופות "טבע", שוחח שר האיצרו עם בכירי החברה במטרה לקבל הבהרות לגבי המהלך הצפוי. מנכ"ל החברה ג'רמי לוין אמר לשר האוצר יאיר לפיד שטבע תשתף פעולה עם העובדים ועם ההסתדרות. מחר (ג') ייפגש לוין עם יושב ראש ההסתדרות עופר עיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב רשמי ראשון מההנהלה שנשלח לעובדים נכתב כי הפיטורים הם מוצא אחרון, וכי החברה תפעל בהגינות. בין הצעדים שנשקלים הם להוציא עובדים לפרישה מוקדמת, לנייד עובדים בתוך החברה, ולסייע למפוטרים למצוא מקום עבודה חדש.

לפיד ציין בנאומו במליאת הכנסת כי בשיחתו עם בכירי החברה הביע את "חוסר הנחת העמוק מהפיטורים הצפויים וקראתי להם לשקול את ההחלטה ולעשות כל מאמץ לפחות כדי להפחית את מספר המפוטרים". הוא ציין כי דעתו אינה נוחה מהטבות המס שזכתה להן טבע, וכי אם היה שר האוצר אז - ייתכן שהיו מתקבלות החלטות אחרות. "ההטבות שניתנו מחייבות אותה להקשיב גם למה שיש לנו להגיד בנושא", אמר.

לפיד הדגיש כי המנכ"ל לוין הבטיח שאין עדיין שום החלטה על היקף הפיטורים בישראל. "בטבע העולמית עובדים כ-47,000 עובדים, שכ-10% מהם יפוטרו, אבל הפיטורים לא יהיו שווים בכל מדינה כך שאין שחר למספר שצויין, 800 מפוטרים בישראל", אמר לפיד. "איש בהנהלת טבע לא יודע מאיפה הובאו הנתונים האלה".

שר הכלכלה נפתלי בנט הגן על החלטת החברה לפטר עובדים. "טבע מייצרת הרבה מקומות עבודה בישראל", הסביר בנט. "אם נהפוך את החברות הגדולות לאויב שלנו - נוכל לכעוס עליהן מרחוק כשהן יברחו לאירלנד".

מנגד, יושבת ראש האופוזיציה שלי יחימוביץ' כינתה בפתיחת מושב הכנסת את פיטורי העובדים הצפויים בענקית התרופות - "קניבליזם". " 800 משפחות יוטלו בבת אחת לייאוש, אבטלה ועוני", אמרה יחימוביץ' לראש הממשלה נתניהו, וקראה לו להתערב ישירות במצב.