ועד עובדי חברת החשמל: "לא הורסים משק חשמל לתפארת"

עובדי החברה כינסו מסיבת עיתונאים בה הסבירו את מחאתם על התנהלות המדינה בגיבוש הרפורמה בשוק החשמל, במסגרתה נדרשה ההנהלה להחזיר חריגות שכר. "אם המדינה מתנהלת באנרכיה, מה מצפים מאיתנו? לא פלא שהגענו למצב כזה, המצב רע מאוד", אמר יו"ר הוועד

שעות ספורות לאחר ההכרזה על מצב חירום בחברת החשמל, ועד עובדי חברת החשמל כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת כדי להסביר מדוע הורה ל-100 מנהלים לנטוש את עבודתם. צעד שבוטל בהוראת בית הדין לעבודה על הפסקת העיצומים, ובעקבות כך בוטל מצב החירום בחברהאת מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כרגע אנחנו מכבדים את הצו שנתן לנו בית המשפט", הצהיר יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי. "מה ילד יום? ברור לכולם שכל המאבקים האלה צריכים להוביל למקום אחד - לשולחן המשא ומתן, שם צריכות להיפתר הבעיות. אני מבקש מהמדינה כבר זמן - בואו נשב למשא ומתן כמו שצריך. אבל יש מישהו שמחליט ברגע האחרון לפוצץ את המו"מ. האם כל פקיד בכיר או זוטר יכול לעשות מה שהוא רוצה, ולא חשוב מה המחיר שחברת החשמל, העובדים או האזרחים משלמים עליו?"

בהמשך דבריו מתח יושב ראש ועד העובדים ביקורת על התנהלות המדינה, וטען כי הרפורמה בחברת החשמל מתעכבת מפני שאין גורם ממשלתי אחד שאחראי עליה. "ברגע שאין הנהגה אחת וכל אחד יכול לקבל החלטה בכל רגע נתון, לא פלא שהגענו למצב כזה", אמר. "אם המדינה מתנהלת באנרכיה, מה מצפים מאיתנו? המצב רע מאוד, צריך לייצב את המערכות, ואני מצפה שבצד השני יגלו מנהיגות".

"הופכים אותי בעיתונות לבריון", המשיך צרפתי. "יש פה איפוק של שנים של עובדי חברת החשמל. בכל מקום אחר הציבור היה מרגיש את העיצומים בצורה משמעותית יותר. עשינו עיצומים כירורגיים כדי לא לפגוע בציבור. אנחנו מבינים שגם אנחנו נצטרך לקבל החלטות כואבות במשא ומתן, אבל מורידים את התינוק עם המים. לא הורסים משק חשמל לתפארת וחברה מפוארת שקיימת כבר 90 שנה".

בהמשך מסיבת העיתונאים הציג שחר הררי, רואה חשבון המתמחה בתחום האנרגיה והתקשורת, את מה שכינה כ"קונספירציה של גורמים מסוימים בממשלה ובמשרד האוצר", כשהוא מסתמך על נתונים המראים עלייה בכושר הייצור בשנים האחרונות. "בשנת 95' כושר הייצור המרבי היה נמוך מ-7,000 מגה וואט, בעוד בזמן הנוכחי כושר הייצור כמעט הכיל את עצמו, ועומד כיום על מעל 13 אלף מגה וואט".

צעד מחאה: 100 מנהלים נטשו את עבודתם

הוראת יו"ר ועד עובדי חברת החשמל הבוקר לכ-100 מנהלים בחברה לנטוש את מקום עבודתם ולשוב לבתיהם, באה בתגובה למכתבו של הממונה על השכר באוצר, עו"ד קובי אמסלם, שהורה לעובדים להחזיר חריגות שכר. בעקבות המהלך הורה מנכ"ל החברה להכריז על מצב חירום. במקביל, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחברת החשמל, הנוגע לכלל 13 אלף עובדי החברה.

לאחר שעה קלה פסק בית הדין לעבודה בחיפה כי ההחלטה על החזרת חריגות השכר "לא תיכנס לתוקף עד החלטה אחרת של בית הדין". נשיא בית הדין, השופט רמי כהן, קיבל את עתירתה של הנהלת חברת החשמל. "בית הדין הורה לארגון העובדים להימנע מנקיטת עיצומים בכל הנוגע להחלטת הממונה על השכר, ולהורות למנהלי החברה לשוב מיידית לעבודה תקינה ומלאה", נמסר מהנהלת החברה.

בית הדין קבע דיון נוסף בנושא, במעמד הצדדים, ביום רביעי בשעה 08:00 בבוקר. "בעקבות החלטת בית הדין מכנס בשעה זו מנכ"ל החברה הערכת מצב מיוחדת שבה הוא מורה על ביטול מצב החירום וחזרה לשגרה", נמסר בהודעת ההנהלה.