ועד עובדי טבע-טק: "מוכנים לשביתה ארוכה"

בעקבות הדיווחים על פיטורים המוניים בחברות טבע ובזן, יו"ר ההסתדרות עופר עיני זימן דיון מיוחד בנושא. עיני הזמין לדיון את ראשי הוועדים של החברות, המתכוונות לפטר מאות עובדים. "שקודם יפגעו בשמנת של המנהלים, בשכר העתק שלהם, לפני שפוגעים בנו העובדים" אמר יו"ר ועד עובדי טבע-טק

דיון דחוף על הפיטורים בטבע ובזן (רויטרס)

יו"ר ההסתדרות עופר עיני יקיים מחר (ג') דיון מיוחד בהנהגת הארגון בעקבות הודעותיהן של הנהלות טבע ובזן על פיטוריהם הצפויים של מאות מעובדי החברות. "אנחנו מוכנים לשביתה ארוכה - לא ניתן לאף אחד לשבור אותנו", אמר היום אבי זוהר, יו"ר ועד עובדי טבע-טק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מוכנים לשביתה ארוכה, נגייס כספים כדי להתקיים, ואני מקווה שיתר הוועדים יצטרפו לעובדי טבע-טק. נאכל רק לחם ונשתה רק מים, ולא ניתן לאף אחד לשבור אותנו", אמר זוהר והוסיף: "אמרתי לסמנכ"ל משאבי האנוש בחברה שקודם יפגעו בשמנת של המנהלים, בשכר העתק שלהם, לפני שפוגעים בנו העובדים".

"אולי אנחנו ברמת חובב רק פועלים קטנים בעיניהם, אבל הפועלים הקטנים האלה עושים עבורם מיליארדים. אנחנו נגן על העובדים שלנו כמו לביאה שמגינה על גוריה. לחלק מאיתנו אין מה לאכול, ולכן גם אין לנו מה להפסיד. אם צריך נקפוץ אל האש", אמר יו"ר הוועד.

עובדי טבע משתייכים ל-11 ועדים שונים וכעת נראה שהם מתכוונים להיאבק בפיטורים המפתיעים. מחר צפויים נציגיהם לנכוח בפגישה שתתקיים בהסתדרות על מנת להחליט כיצד לפעול בהמשך. על פי הדיווחים, החברה מתכננת לפטר 700-1,000 עובדים בישראל כחלק ממהלכי התייעלות.

בזן הפסידה 315 מיליון דולרים

אתמול פורסם כי עובדי בזן צפויים לשלם מחיר על ההפסדים הכבדים והמצוקה התזרימית אליה נקלעה החברה: בתי הזיקוק בחיפה, אשר מעסיקים כ-1,500 עובדים, צפויים לפטר 240 עובדים - כ-16% מכוח העבודה בחברה.

בשבוע שעבר נקלעה החברה לסחרור בשוק ההון ואיבדה רבע משוויה, לאור חוסר הבהירות לגבי יכולתה לעמוד בהחזרי החוב הפיננסי לנושיה, שעומד על כ-5.5 מיליארד שקל. מתחילת 2011 הפסידה בזן 315 מיליון דולר. בעלי השליטה בבזן, החברה לישראל שבשליטת משפחת עופר והפטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, משכו מאז רכשו את השליטה בבית הזיקוק בשנת 2007 ועד לשנת 2010 דיבידנדים בהיקף של מיליארד שקל - סכום משמעותי שחסר עכשיו בקופת החברה.

על רקע ההפסדים הכבדים, כאמור, נאלצת בזן לפטר עובדים, אך זה לא צפוי להיות זול: עובדי בזן מאוגדים בהסכמי עבודה קיבוציים, וכך למשל, במסגרת תוכנית פרישה מוקדמת שנערכה בשנה שעברה בהובלת המנכ"ל הקודם פנחס בוכריס, פרשו מרצון 100 מעובדי החברה. עלות הפרשתם של עובדים אלה עבור החברה הייתה כבדה - לא פחות מ-18 מיליון דולר שילמה החברה לטובת פיצויים לעובדים שפרשו.

בשבוע שעבר פורסם כי טבע תפטר 5,000 עובדים, 800 מתוכם בישראל. חברת התרופות הודיעה כי תפטר כ-10% מכוח העבודה הגלובלי של החברה, ובכך תחסוך 2 מיליארד דולר עד סוף 2017. 

הצעד הוא חלק מהאצת תוכנית ההתייעלות, שהציבה לעצמה החברה כיעד עד לשנת 2017. התוכנית המקורית שמה לה למטרה חיסכון של 1.5-2 מיליארד דולר. מניית החברה עולה בעקבות הצעד בכ-1% במסחר המוקדם בוול סטריט.