בלעדי: הקלטות המשא ומתן על רפורמת הנמלים

זאת אולי אחת הרפורמות הכלכליות המאתגרות ביותר שניסו להעביר כאן בשנים האחרונות - הרפורמה בנמלים. המו"מ על עתיד עובדי הנמלים רק החל וכבר נראה שהגיע למבוי סתום. הקלטות בלעדיות חושפות דיונים בין נציגי המדינה לנציגי העובדים – דיונים שנכון לעכשיו עלו על שרטון

אלו היו שלוש שעות של שיח חירשים. הדרישות של עובדי הנמל רחוקות מאוד מהפשרות שמוכנים באוצר לקבל. הפער העמוק ביון הצדדים שנפגשים שוב ושוב ממחיש עד כמה הסכם על רפורמה אפשרית בנמלי הים - עודנו רחוק. כעת נחשפות ההקלטות מחדרי המשא ומתן, הממחישות את עומק הפערים בין העובדים למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העובדים חוששים שפתיחת השוק תביא לפיטורים המוניים, והם לא מתכוונים לוותר. ביום חמישי שעבר נפגשו עם נציגי האוצר והתחבורה כדי לפרוש את טענותיהם, אבל הפגישה ההיא נגמרה לא טוב. ביום ראשון השבוע, הצדדים נפגשו שוב. עובדי הנמל הציגו באופן מפורש את דרישותיהם - דרישות שלאוצר כנראה יהיה קשה מאוד לקבל.

למרות הפיצוץ - ניסו השבוע בפעם השלישית: העובדים שוב הציגו דרישות ברורות ודאגו להזכיר שגם לאוצר יש הרבה מה להפסיד. ועדיין, כששרי התחבורה, האוצר והכלכלה נחושים כל כך להוציא לפועל את הרפורמה, שליחיהם בדיון לא ממהרים להירתע, וגם לא מספקים תשובות ברורות לשאלות פשוטות - כפי שנשמע בהקלטות.

העובדים העלו רעיון אחר כדי לשפר את מעמדם מול הנמלים החדשים שיקומו - שהמדינה תתאים את הנמלים הקיימים לכניסת ספינות גדולות במיוחד. גם כאן לא התקבלה תשובה ברורה. לא במקרה הטונים גבוהים כל-כך. נראה שהצדדים לא באמת רוצים לשבת ולדבר, למרות שבית הדין כפה הידברות לצורף פשרה. עדיין לא ברור מתי יתחיל הדיון הבא - אבל אפשר לשער איך הוא ייגמר.