יו"ר ועד עובדי "טבע טק": "הפיטורים בטבע – בגלל שאיימנו לשבות"

יושב ראש ועד עובדי טבע טק במפעל בנאות חובב תוקף את הנהלת החברה בעקבות ההודעה על גל הפיטורים הגדול בתולדות ענקית התרופות. "הפיטורים זו המצאה של טבע; סוג של הפחדה כי הם יודעים שאנחנו הולכים לשביתה". עובד אחר בחברה הדגיש: "מי שמאוגד – אין לו ממה לחשוש"

מפעל טבע (רויטרס)

ההודעה של חברת התרופות על גל הפיטורים הגדול בתולדותיה התקבל בזעם ובחשדנות בקרב עובדיה בישראל. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר יו"ר ועד עובדי "טבע טק" בנאות חובב: "הפיטורים זו המצאה של טבע מהבוקר; סוג של הפחדה כי הם יודעים שאנחנו הולכים לשביתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי יו"ר הוועד, אברהם זוהר, הבוקר הודיע ועד העובדים על אסיפה שתתקיים ביום שלישי הקרוב. "ייתכן שבגלל שעשיתי מהלך כזה, החברה שלפה את זה מהשרוול. בשבוע הבא נכריז על יציאה למאבק על זכויות העובדים. אנחנו מוחים על שכר נמוך", הבהיר.

"אין שום פיטורים והחברה יכולה להגיד מה שהיא רוצה", הוסיף זוהר. "יש לה 60 אלף עובדים בעולם והפיטורים יותר מכוונים לארצות הברית ולאירופה". לדבריו, פיטורי עובדים בישראל לא יתרחשו בחודשים הקרובים ואם בכל זאת יהיו פיטורים כאלה, הם יכללו מיעוט עובדים שמרוויח משכורות של 25-30 אלף שקלים בחודש, "ולא לחתך העובדים שמרוויחים 5,000 שקל".

בני קמחי, עובד בטבע טק, ציין גם הוא כי לעובדים המאוגדים אין ממה לחשוש. "למי שמאוגד אין פה סיכון. מדובר יותר בעובדי משרדים, בחוזים אישיים", אמר. "זו תקופה שיש משא ומתן לתנאי שכר בחברת טבע. קשה לי להאמין שהפיטורים יגיעו לרמות של מתקני ייצור. אני חושב שזה יסתיים בדרגות ניהוליות", אמר. קמחי ציין כי במפעל בנאות חובב עובדים 1,100 עובדים מאוגדים ורק 150 בחוזים אישיים.

יושב ראש ועד העובדים במפעל טבע רב תחומי בירושלים חיזק את עמדת קודמיו: "אני לא מודאג וסומך על החלטות ג'רמי לוין. בישראל יש איגוד מקצועי ולא יכולים לגעת באף עובד". לדבריו, המפעל בירושלים ממשיך כל העת לקלוט עובדים. "בשביל לפטר עובד אצלי צריך לשים משאיות מפונצ'רות בשער. אין אצלי פיטורים. המפעל צומח, אפילו יותר מדי. אם הם עושים את זה כדי שנרד מדרישות שכר - הם טועים. מרכזי ההערכה שקולטים עובדים מלאים כל הזמן".

טבע תפטר 5,000 עובדים

בשעות הצהריים הודיעה ענקית התרופות טבע כי תפטר 5,000 עובדים - המהווים 10% מכוח העבודה הגלובלי של החברה. המהלך נועד לחסוך 2 מיליארד שקלים עד סוף 2017 וצפוי לכלול גם פיטורי מאות עובדים בישראל.

הצעד הוא חלק מהאצת תוכנית ההתייעלות, שהציבה לעצמה החברה כיעד עד לשנת 2017. התוכנית המקורית שמה לה למטרה חיסכון של 1.5-2 מיליארד דולר. מניית החברה עולה בעקבות הצעד בכ-1% במסחר המוקדם בוול סטריט.

"טבע ממוקדת בהשגת רמת יעילות גבוהה בטווח הקצר ובמקביל פועלת לניצול הזדמנויות בטווח הארוך", אמר נשיא ומנכ"ל טבע, ד"ר ג'רמי לוין. "ההאצה בתכנית ההתייעלות תחזק את טבע תוך שיפור מעמדה התחרותי בשווקים הגלובליים. אנו מודעים לכך שזו עשויה להיות תקופה קשה עבור רבים מעובדינו ואנו מחויבים לפעול בהגינות, יושר וכבוד ולספק תמיכה בתקופה זו".