רגע לפני פתיחת שנת הלימודים: שכר הדירה עולה

עליית מחירי הנדל"ן מורגשת היטב בקרב ציבור הסטודנטים, שכמעט מחצית מהם מתגוררים בשכירות. למצוא דירה במחיר סביר זו משימה כמעט בלתי אפשרית ורבים מהסטודנטים גילו שרגע לפני פתיחת שנת הלימודים ישנם בעלי דירות שבוחרים להעלות את שכר הדירה במאות שקלים

למצוא חדר בדירת סטודנטים בתל אביב זו משימה לא פשוטה בכלל. בחרנו בדירה של שלושה שותפים כדוגמה, שבה כל אחד משלם 2500 שקלים, ובסך הכול כ-7500 שקלים עבור דירה של כ-100 מטר רבוע, שכוללת כמה חלקים מאולתרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקום אחר בתל אביב, כל אחד משלושת השותפים משלם כ-2200 שקלים, עבור חדר בדירה מתפוררת לחלוטין. אפילו בדירה המוזנחת העלו השנה את המחיר, וכל סטודנט יתבקש לשלם 200 שקלים יותר. עליית מחירי הנדל"ן גרמה לכך שבכל הארץ, מצפון ועד דרום, סטודנטים משלמים הרבה ומקבלים מעט, וכאן, רק מתחילות הבעיות. המחיר שעליו סוגרים הסטודנטים הוא רק נקודת הפתיחה.

בעלי הבתים מנצלים את העובדה שהסטודנטים חייבים להשלים את התואר, ובכל שנה, מעלים שוב את המחיר. סטודנטית שגרה באזור המרכז סיפרה כי "בעלת הדירה רצתה להעלות את שכר הדירה ב-1500 שקלים. זאת אומרת מ-6000 ל-7500. בעלת דירה שמחזיקה בדירה כזו כמה עשורים ומחליטה יום אחד להעלות את שכר הדירה ב-25 אחוזים. אני לא רואה את זה ככלום חוץ מניצול".

גם כשמתרחקים מתל אביב, לדוגמה בירושלים או בצפון, בעלי דירות רבים העלו השנה את המחירים. אמנם רק במאתיים שקלים, אך שם מדובר לעיתים על עלייה של יותר מעשרה אחוזים של שכר הדירה.

"על כל דירת שותפים יש רשימת המתנה מטורפת"

שני היא סטודנטית שסירבה לשלם עוד 900 שקלים בשביל לקבל בדיוק את אותה הדירה בתל אביב, וכבר שלושה שבועות שהיא מחפשת דירה חדשה ללא הצלחה. "על כל דירה עם שותף או שותפה יש רשימת המתנה מטורפת. השותף שנשאר צריך לבחור אחד מכל המתמודדים שמגיעים. אז גם זה מהווה בעיה".

הצרה הזו היא צרה של עוד רבים. כיום, 45 אחוזים מהסטודנטים מתגוררים בדירה שכורה. 39 אחוזים בבית ההורים או קרובי משפחה, 10 אחוזים במעונות הסטודנטים, ו-6 אחוזים בדירה שבבעלותם. כשמשקללים את הכול יחד רואים שההוצאה הממוצעת של סטודנטים ישראלים בסעיף הדיור היא 1674 שקלים בחודש, כשליש מסך ההוצאות שלו.

"מדינת ישראל צריכה לקחת אחריות על הנושא הזה, ולייצר חקיקה שמגנה על שוכרי הדירות", אמר אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים. "מדינת ישראל חייבת לקחת אחריות ולייצר עוד ועוד מעונות סטודנטים כפי שהתחייבה ולא קיימה, מכיוון שרק שישה אחוזים מהסטודנטים היום זכאים לדיור במעונות".

בסופו של דבר השכרת דירות היא עסק שמתנהל על פי כללי השוק, וכל עוד יש מי שמוכן לשלם, בעלי הדירות ימשיכו להעלות את המחירים. השאלה היא איך בכל זאת מגנים על הסטודנטים מפני עליות כל כך תכופות וחדות, שעלולות להשאיר אותם בלי קורת גג בתחילת השנה.