ההחלטה על הנגיד: "בשבוע הבא"

האם בשבוע הבא יהיה לבנק ישראל נגיד? מקורבי ראש הממשלה ושר האוצר מבטיחים כי השניים ייפגשו בשבוע הבא וישימו סוף לסאגה המתמשכת, זאת לאחר שבשבועיים האחרונים לא הצליחו לדון בנושא. נתניהו ולפיד עדיין חלוקים בדעותיהם

לא רק בנושאים מדיניים, גם באשר למינוי הנגיד: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, ממשיכים להיות חלוקים בדעותיהם באשר לזהות המחליף של סטנלי פישר בתפקיד נגיד בנק ישראל. יחד עם זאת, מבטיחים מקורביהם כי השניים ייפגשו בשבוע הבא ויכריעו על זהותו של הנגיד חדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה ושר האוצר, כל אחד, מעדיף מועמד אחר, והשניים עדיין לא הגיעו להסכמה. אם לא די בכך, נתניהו ולפיד לא דנו כלל בנושא בשבועיים האחרונים משום שלא הצליחו להיפגש. גם כעת נבצר מהם להיוועד, משום ששר האוצר שוהה בימים אלה בארצות הברית.

לפי שעה, אין אף מועמד שהלהיב את ראש הממשלה. הוא עדיין חולם על כלכלן בעל שם עולמי, אבל כנראה שזה כבר לא יקרה.

בארה"ב - כבר יש נגידה חדשה

בזמן שבישראל ממתינים לבשורה, בארה"ב כבר נמצא מחליף לנגיד היוצא ברננקי. ליתר דיוק מחליפה: נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי להודיע הלילה על מינויה של פרופ' ג'נט ילן בת ה-67, סגנית נגיד הבנק הנוכחי, לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי.

אם הסנאט יאשר את מינויה של ילן, היא תהיה האישה הראשונה אי פעם שמכהנת בתפקיד הכלכלי הבכיר. ילן, שהונה מוערך ב-4.8 מיליון דולרים, נחשבת לתומכת במדיניות כלכלית מרחיבה, כמו קודמה ברננקי, וצפויה להמשיך בצעדיו שהתווה קודמה למלחמה בצמצום האבטלה.

ברננקי יסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר 2014. ממש כמו בישראל, גם בארה"ב הנגידה שנבחרה לא הייתה המועמדת המועדפת ע"י מי שנדרש לבחור בה.

אובמה העדיף למסור את התפקיד דווקא ללורנס סאמרס, שהיה יו"ר מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן בתקופת הכהונה הראשונה של הנשיא, וכיהן גם כשר האוצר בממשלו של ביל קלינטון. סאמרס, עם זאת, החליט להסיר את מועמדותו למינוי בגלל חשש שתהליך אישורו בסנאט יהיה קשה ופוגעני.

יו"ר מועצת היועצים הכלכליים לשעבר היה צפוי לשמש מטרה להתקפות, לא רק של סנטורים רפבוליקנים אלא גם של מחוקקים דמוקרטיים ליברליים - שטענו שהוא מקורב מדי לוול סטריט.

על פי הערכות בוושינגטון, גם מינויה של ילן לא יתנהל על מי מנוחות, אך היא תאושר בסופו של דבר. הסנטור הדמוקרטי צ'רלס שומר אמר ל"ניו יורק טיימס": "אני חושב שיש סיכוי טוב מאוד שיילן תאושר. היא נהנית מתמיכה דו-מפלגתית".