המרוויחה מבועת הנדל"ן: המדינה

שרי הממשלה קוראים לפוצץ את בועת הנדל"ן, אך מה שהם לא מספרים הוא שהמדינה היא זו שמרוויחה מהבועה. בעשור האחרון בלבד זינק מחירה הממוצע של קרקע בישראל ביותר מפי שניים ואם זה לא מספיק - כמעט מחצית ממחירה של כל דירה חדשה שנמכרת הולך לקופת המדינה

פרויקט דיור בראש העין עוד לא נבנה, וכבר המדינה מרוויחה ממנו הרבה מאוד כסף. כולם מדברים על הצורך לפוצץ את בועת הנדל"ן, אבל המדינה אשמה לא פחות מכוחות השוק. זה מתחיל במחיר הקרקע, שמרכיב כמעט רבע ממחיר הדירות כיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בירושלים למשל המדינה מקבלת בממוצע 501,732 שקלים על כל דירה חדשה שתימכר. בראשון לציון הסכום הזה עומד כל כ-570 אלף שקלים, ובתל אביב, על כל דירה שאתם רוכשים המדינה גוזרת קופון של 1,130,751 שקלים בממוצע.

בנוסף לכך, יש גם מס רכישה, מע"מ, היטל השבחה ועוד, שמרכיבים יחד עוד כרבע ממחיר הדירה. "זה פשוט מאוד קטסטרופה", סיפר אלי אביסרור, מנכ"ל "אביסרור משה ובניו". "המדינה צריכה לשנות את שיטת המכרזים, ולהבין שהקרקעות האלה הן הנכסים של האזרחים. המדינה משתמשת בהם כמשאב שלה, והיא גובה מיליארדי שקלים לקופת המדינה".

זה לא תמיד היה כך. על פי נתוני רשות מקרקעי ישראל, לפני עשור המחיר שגבתה המדינה על הקרקע בלבד היה נמוך במחצית ממה שהיא גובה כיום. מתחילת שנות האלפיים, עמד המחיר הממוצע הזה על 105 אלף שקלים, וכיום הוא כבר עומד על למעלה מ-230 אלף שקלים. כשאלה הם פני הדברים, הבועה בנדל"ן תישאר כנראה הרבה מאוד זמן.