הרשות לניירות ערך ממליצה: "להעמיד את נוחי דנקנר לדין על מרמה"

לאחר שפתחה בחקירה גלויה בפרשת הרצת המניות ב-IDB פרסמה הרשות לניירות ערך את המלצותיה, שלפיהן יש להעמיד לדין את בעל השליטה בקונצרן. דנקנר עוכב לחקירה במהלך השנה האחרונה לאחר שנחשד שפעל לשיפור שווי שער מניית החברה

הרשות לניירות ערך: להעמיד את דנקנר לדין (חדשות 2)

נוחי דנקנר ממשיך להסתבך: הרשות לניירות ערך המליצה להעמיד לדין את בעל השליטה בתאגיד IDB וכמה מעורבים נוספים בפרשת הרצת המניות לכאורה בקונצרן. ההמלצה פורסמה, לאחר שבמהלך חודש יולי העבירה הרשות את התיק לפרקליטות לצד בקשה לפרסם את עיקרי ממצאי החקירה שקיימה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה הגלויה בתיק נפתחה בנובמבר 2012. זאת, בתום חקירה סמויה וממושכת של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות לניירות ערך. דנקנר עוכב לחקירה יחד עם איתי שטרום ועדי שלג בחשד לעבירות תרמית בניירות ערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנות הון ושיבוש מהלכי משפט. השלושה נחשדו שביצעו את המעשים בכדי להשפיע על שער מניית IDB אחזקות ולשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה שערכה החברה.

ברשות לניירות ערך ציינו כי "לאחר בחינת ממצאי החקירה, התירה הפרקליטות לפרסם כי רשות ניירות ערך סברה שנמצאה תשתית ראייתית למעורבותם של החשודים בעבירות שיוחסו להם". מהרשות אף נמסר כי המסקנות שפורסמו הן מטעם הרשות החוקרת בלבד, וכי ההכרעה בדבר הראיות וההצדקה להגיש כתבי אישום בפרשה זו נתונה לשיקול דעתה של הפרקליטות".

"פעל לשינוי שערי מניית IDB"

על פי החשד, דנקנר - בעל השליטה ב-IDB, הפעיל את שטרום, בעליה המשותף של ISP פיננשיאל טריידינג בע"מ, ביחד עם עדי שלג - כדי שישפיע בדרכי מרמה על שערי מניית IDB המטרה היתה לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה של החברה והמחיר שיתקבל בה.

דנקנר חשוד כי פעל כדי להשיג מימון בעבור ISP, לטובת המטרה, ובהמשך גם השתתף במימון התוכנית, באמצעים שלו ושל אחרים שהועברו ל- ISP, במהלך ימי המסחר בהן התקיימה התרמית לכאורה.

על פי החשד, בעליה של איי.די.בי רצה לרכוש את מניות החברה מ-ISP , כדי להזרים הון להמשך פעילות המרמה, בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.