שר האוצר לפיד מתנגד למתן בונוסים לבכירי לאומי: "לא ייתכן בתקופת קיצוצים"

דירקטוריון בנק לאומי מעוניין להעניק תגמולים בבונוסים ובמניות לבכירי הבנק. אלא שהמדינה, לה חלק בבעלות על הבנק - מתנגדים. שר האוצר לפיד: "גובה המשכורת והתגמולים מוגזם, מדובר בצעד לא מוסרי בתקופת קיצוצים"

בתחילת החודש קבע דירקטוריון בנק לאומי מדיניות תגמול נדיבה למנכ"לית הבנק, ליושב הראש ולבכירים נוספים. ואולם, שר האוצר יאיר לפיד הביע התנגדות נחרצת למהלך ואמר כי הוא אינו הולם את המציאות הכלכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית, יתוגמלו בכירי הבנק בבונוסים ובמניות, גם אם תוצאותיו העסקיות יהיו פושרות יחסית. בתקופה הקרובה יתכנס הדירקטוריון לאשר את ההחלטה אולם המדינה, לה אחוז נכבד בבעלות על הבנק מתנגד. שר האוצר לפיד הבהיר גובה המשכורות ותגמולים מוגזם וכי מדובר בעיתוי לא נכון למהלך. "לא יייתכן שיהיו משכורות כאלה בתקופה של קיצוצים, זה לא נכון ולא מוסרי", הסביר לפיד. 

לפיד: "מקווה שבבנק לאומי יחשבו על כל העניין מחדש"

שר האוצר אף ציין כי אישור מהלך שכזה עלול לגרור אחריו העלאות שכר נוספות בבנקים. בשלב זה, לא ברור אם ההחלטה תאושר בהתאם לרצונם של בעלי המניות בבנק לאומי, או שמא תגרור אחריה המדינה גורמים נוספים בהנהלת הבנק בעקבות התנגדותה למהלך.

הערב (א'), כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו כי "בימים כתיקונם, אני מתנגד נחרץ לכל נסיונות הרדיפה המתנהלים נגד הקהילה העיסקית. בלי מגזר פרטי מצליח ומרוויח לא יהיו בישראל מקומות עבודה וגם לא צמיחה. מצד שני, זה מוגזם. בימים שבהם רוב הישראלים לא גומרים את החודש - בכירי המערכת הבנקאית (ולא רק בבנק לאומי) אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת".

הוא הוסיף, כי מכיוון שמדינת ישראל מחזיקה כ-6% ממניות הבנק, "הוריתי לחשבת הכללית של משרד האוצר להבהיר את התנגדותנו להנהלת הבנק. אם זה לא יעזור, נצביע נגד תוכנית התגמול ואני מניח שגם לבנק ישראל יהיה מה לומר בנושא. כולי תקווה שבזמן שנותר עד לאסיפה הכללית יבינו בבנק לאומי שהם צריכים לחשוב על העניין מחדש".