ההכרעה על גורל IDB נדחתה: טרם הוחלט אם להעביר השליטה בקונצרן

בדיון שהתקיים הבוקר בביהמ"ש המחוזי בת"א אודות גורל קונצרן IDB, השופט אורנשטיין טרם החליט אם להעביר את השליטה בחברה מידי דנקנר. בהמשך ייקבע האם לתת ארכה נוספת לדנקנר - או להעביר את השליטה לידי מחזיקי האג"ח

דנקנר בבית המשפט ,הבוקר (עזרי עמרם, חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בת"א טרם החליט אם להעניק ארכה לאיש העסקים ובעל השליטה בקונצרן IDB, זאת על מנת שיוכל להמשיך ולקדם את העסקה עם המשקיע אלכסנדר גרנובסקי ועם הנושים. מחזיקי אגרות החוב דורשים את העברת השליטה בחברה באופן מיידי. הצדדים מחכים לשמוע את החלטת השופט בתקווה עוד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט אורנשטיין שאל בפתח הדיון הבוקר מה התנאים ומשך הזמן לאישורים שצריכה "אמבלייז" להעברת הכסף לאי.די.בי, ונענה על ידי עו"ד ישראל שמעונוב המייצג את גרנובסקי כי "יש לנו יפויי כוח להצביע בעד העסקה להשקעה באי.די.בי; יש מעל 40% מזכויות ההצבעה על כך ואנחנו שואפים להגיע ל50%. כידוע, לרוב לא כל בעלי המניות מגיעים". שמעונוב הוסיף כי כינוס אסיפת בעלי מניות "אמבלייז" בלונדון לצורך אישור המהלך כמוהו כ"רישום החברה מחדש".

עו"ד רם כספי, המייצג את נוחי דנקנר ציין כי "עשינו מעל מעבר לקיים כל אות ומילה, לרבות לעבוד במקביל על המכירה של כלל ביטוח. לפי המתווה של אלשטיין אין יותר אי.די.בי אחזקות; אלא שמדובר על חברה שנסחרת בבורסה. נגיש הצעה משופרת להסדר חוב. ההצעה של החברה צריכה להיות היחידה שעומדת להצבעת המחזיקים. החברה לא צריכה לעמוד בתחרות עם הצעה אחרת".

אורנשטיין התערב ואמר לו כי "עוד אין לכם הסכם זה גם תלוי באסיפה של אמבלייז שתאשר. אנחנו עוד לא שם. אתם צריכים הארכה".

"החברה נמצאת כבר שנה באותו מצב. צריך להתקדם"

אלשטיין בדיון, הבוקר (חדשות 2)
עו"ד ויסמן המייצג את מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות אמר בדיון: "אומרים לנו שתהיה הצעה משופרת מצד החברה - אז שיגישו לנאמנים. אין לנו זמן. החברה נמצאת כבר שנה באותו מצב". אורנשטיין ענה לו כי "יש לכם 500 מיליון שקל אצל שמעונוב ומנגד 75 מיליון דולר (כ-410 מיליון שקל) מאלשטיין". ויסמן הגיב כי "ההיגיון הוא שנאמן שימונה על ידי בית המשפט לחברה יקבל הצעות, אבל צריך להתקדם".

אורנשטיין ציין בפני ויסמן כי גם ההסכם עם אלשטיין התבשל רק בשבועות האחרונים, ונענה כי "הכיוון שהולכים אליו הוא מבנה החלוקה. אם לחברה יש הצעה, שתציע לנאמן שימונה על ידי בית המשפט לחברה". אורנשטיין השיב בשאלה: "למה צריך נאמן? שהמחזיקים יחליטו. היום יש על הפרק הצעה שנייה - אתה רוצה שנתעלם ממנה? אני מבין את מצוקת הזמנים, אבל יש תקנות וסדר ומי שצריך לפיהם לקבוע הם המחזיקים ולא נאמן".

בסופו של הדיון, השופט אורנשטיין בחר שלא להכריע בינתיים על גורל השליטה בחברה - ויצא מהאולם כשהוא מאחל לנוכחים "שנה טובה". ייתכן שהדיון הגורלי יתחדש במהלך היום - אז סוף סוף יוכרע עתיד הקונצרן.

דנקנר וגרנובסקי הפקידו את הכספים הדרושים

הלילה הודיעו דנקנר וגרנובסקי כי השיגו 520 מיליון שקלים אותם יפקידו בנאמנות, כפי שדרש בית המשפט - זאת לאחר שהשופט איתן אורנשטיין קבע דד-ליין לדנקנר, לפיו הוא מתבקש להפקיד 500 מיליון שקל עד ה-25 באוגוסט - כלומר, היום -או שהשליטה באיי.די.בי תילקח ממנו ותועבר לידי מחזיקי האג"ח.

בית המשפט טרם החליט, כאמור, אם להעניק לדנקנר את הארכה המיוחלת - זאת לאחר שהפקיד את הכספים הדרושים וצירף אליו את המשקיע היהודי-אוקראיני גרנובסקי, שמתכנן להשתלט על איי.די.בי באמצעות השתלטות על "אמבלייז" וקופת המזומנים שלה. הבוקר הפקידו דנקנר וגרנובסקי 50 מיליון שקלים נוספים בקופת ביהמ"ש. מחרתיים (ג') בשעות אחה"צ יפקידו השניים את 20 מיליון השקלים הנותרים.

בשבוע שעבר העניק אורנשטיין "אור ירוק" לקיום אסיפות מחזיקי האג"ח, כאשר נציגות מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות מסרה כי "רוב מכריע של מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות הצביע על מתווה של לקיחת השליטה בחברה וחלוקת המניות לבעלי החוב". מצד שני, אורנשטיין העניק לדנקנר שבוע להשיג חצי מיליארד שקל כתנאי למתן פרק זמן נוסף לשניים לגבש הסדר חוב באי.די.בי.