תלונה נגד המועמד לנגיד אקשטיין: ועדת טירקל בודקת חשד לקבלת כספים בניגוד לחוק

סאגת הנגיד מסרבת לגווע - והפעם חשדות נגד מי שנחשב לאחד המועמדים המובילים לתפקיד, פרופ' צבי אקשטיין. ועדת טירקל בודקת תלונה לפיה אקשטיין קיבל כספים על הרצאות שנשא בחו"ל שלא כחוק. פרופ' אקשטיין בתגובה: "לא קיבלתי כל תמורה על הרצאות"

קיבל כספים שלא כחוק? אקשטיין (חדשות 2)

סאגת מינוי הנגיד נמשכת? ועדת טירקל לבדיקת מינויים בכירים קיבלה לידיה מכתב תלונה אנונימי נגד המשנה לנגיד לשעבר ואחד המועמדים המובילים לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא הפרופ' צבי אקשטיין - כך דיווח הבוקר העיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, במכתב אנונימי שהגיע שככל הנראה מבנק ישראל, הועלה החד שבזמן ששימש אקשטיין כמשנה לנגיד, הוא קיבל תשלום עבור הרצאות שנשא בחו"ל - לכאורה בניגוד לחוק. המכתב עוסק בכנסים בהם השתתף אקשטיין בתקופה האמורה ומעלה את החשד שהוא קיבל תשלום מהמארגנים בתמורה להשתתפותו.

כותבי המכתב דרשו מחברי הוועדה "לשקול בכובד ראש" את הטענות המובאות בו והדגישו שיש לעשות כן כיוון שלפי חוקי בנק ישראל - אסור למשנה לנגיד לקבל שכר עבור כל פעילות שהיא לא תפקידו בבנק ישראל, למעט קבלת שכר עבור תפקיד אקדמי - עיקרון שגם הוא נתון תחת מגבלות מסוימות.

אקשטיין עומת מול הטענות: "לא קיבלתי כל תמורה"

מכתב תלונה אנונימי מבנק ישראל (חדשות 2)
הטענות נגד התשלום שאקשטיין קיבל לכאורה מופנות לכנסים בהם השתתף ברומא בדצמבר 2007 - שם העביר שלוש הרצאות, וכנס נוסף - ביוני 2008, גם בו הרצה. בטפסי המידע של הכנס לא הוזכר שהפרופ' אקשטיין מכהן בתפקיד המשנה לנגיד בנק ישראל.

לאחר שקיבלה לידיה את המכתב, הפנתה ועדת טירקל את הטענות לפרופ' אקשטיין שהשיב כי לא קיבל כל תמורה על אותן הרצאות. בכוונת הוועדה להזמין את ההוראות העוסקות בתנאי העסקתו של אקשטיין בזמן שכיהן בתפקידו ולבדוק את פירוט התשלומים.

בתגובה שהעביר אקשטיין לטענות כתב המועמד לנגיד: "מלבד הוראה באוניברסיטת תל אביב עסקתי במחקר והמשכתי להרצות ולהשתתף בכנסים בינלאומיים. פעולותיי נעשו בידיעה מלאה של הנגיד והקפדתי לפעול על פי ההנחיות שניתנו לי. תמיד נהגתי בשקיפות מלאה מול בנק ישראל וקיימתי הפרדה בין פעילות המשנה לנגיד לפעילות אקדמית. לא קיבלתי כל תמורה עבור הרצאות אורח בארץ או בחו"ל".

זוכי פרס נובל בכלכלה המליצו על אקשטיין לתפקיד הנגיד

אקשטיין נחשב למועמד מוביל לתפקיד - זאת במיוחד לאחר שהשבוע התקבלו שלושה מכתבי המלצה אודותיו שכתבו שלושה זוכי פרס נובל לכלכלה. פרופ' אקשטיין הופיע שלשום לראשונה מול חברי וועדת טירקל - כמו גם המועמד הנוסף לתפקיד, נגיד בנק ארגנטינה לשעבר הפרופ' מריו בלכר.

אתמול הופיע בפני הוועדה המועמד השלישי לתפקיד, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ויקטור מדינה. בשלב זה סיכוייהם של שלושת המועמדים נראים שווים. ההחלטה על זהותו של הנגיד הבא - בתקווה שאכן ימונה סוף סוף לתפקיד - צפויה להתקבל ככל הנראה עד ראש השנה.