ההורים נגד הקיצוצים: מחכים כבר לסטירה הבאה

הקיצוץ בקצבאות הילדים שנכנס לתוקף היום מעורר זעם רב. "ההורים כורעים תחת הנטל, יש מספיק מאיפה לקצץ", אומרים ראשי מחאת העגלות. "לפיד פוגע בדור העתיד", אומר אחד מראשי מאבק יוקר המחיה

הקיצוץ בקצבאות הילדים שנכנס לתוקפו היום (ג'), יום תשלום הקצבאות החודשי, ממשיך לעורר ביקורת רבה בקרב הציבור, כמו גם אצל הפוליטיקאים. גם בעמותות הסיוע לנזקקים ובארגונים החברתיים נערכים ל"כוננות ספיגה" - כהגדרתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איציק אלרוב, ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת "הצרכנים", מפנה אצבע מאשימה כלפי שר האוצר. "יאיר לפיד פוגע בדור העתיד, בילדים של כולנו", טוען אלרוב. "בניגוד לדבריו, לקצבאות הילדים אין כיפה וזקן וגם לא כאפיה. הקיצוץ בקצבאות פוגע בילדים אמיתיים, בשונה מגברצ כהן הווירטואלית. קצבת הילדים היא מהפעמים הנדירות שהאזרח הפשוט קיבל מה שמגיע לו, ללא הבדלי דת וגזע. כעת עוד מפעל צדק נדיר קורס כמגדל קלפים. רק שהפעם מדובר במפעל חיים".

מנכ"ל לתת ערן וינטרוב מזהיר מפני ההשלכות. "הקיצוץ הקודם בקצבאות הילדים, לפני עשר שנים בדיוק, הביא להתפרצות מגפת העוני ותופעת אי הביטחון התזונתי וגרם לגידול בעוני בקרב ילדים ביותר מ-60% בעשור האחרון", אמר. וינטרוב קורא לממשלה לגבש תכנית ממשלתית לצמצום העוני, ליישם ללא דיחוי את המיזם הלאומי לביטחון תזונתי ולהקצות באופן מידי 200 מיליון שקלים לטיפול בנושא.

"אנחנו נמצאים במצב חירום ונערכים לכוננות ספיגה", מתריע וינטרוב. "הגזירות הכלכליות, ובראשן העלייה במע"מ והקיצוץ בקצבאות, יחתכו מאות שקלים בחודש בתקציב של המשפחות הנזקקות ויעבירו עשרות אלפי ילדים לחיי מצוקה ועוני. בשבוע הבא, עם תחילת שנת הלימודים החדשה, 360 אלף ילדים ילכו לבית הספר בלי ביטחון תזונתי, בלי הציוד הדרוש ללימודים ובלי עתיד".

"הכול עולה - חוץ מהמשכורות"

גם טלי בריל, ממובילות מחאת ההורים, מגלה סימני ייאוש. "אנחנו מחכים כבר לסטירה הבאה", היא אומרת. "אנחנו מצטמצמים ומצטמצמים אבל כבר אין הרבה מה לעשות. הכול עולה - חוץ מהמשכורות". בריל, אם לשלושה, מספרת על המשמעות עבור המשפחות: "הורים לא יכולים לקצץ בתחליפי חלב וחיתולים, ועם עליית המע"מ המחירים של המוצרים הללו התייקרו. לקהילת ההורים אין מקורות קיצוץ, אנחנו נכנסים לבור".

לדברי בריל, באוצר מתחשבים פחות באוכלוסיית ההורים ובנטל הכבד שנופל עליהם. "זה הכי קל לפגוע באבות ובאמהות כי אין לקהילה הזו פה ואין להם לוביסטים", היא מסבירה ומפצירה לנקוט בשורת צעדים בהקדם על מנת להקל על האוכלוסייה. "צריך להיות יותר פיקוח על מוצרי יסוד שקשורים לילדים, צריך לחשוב על מס דפרנציאלי שמתייחס להורים עובדים. ברור לכולם שהכסף לא צומח על עצים, אבל יש אוכלוסייה גדולה שכורעת תחת הנטל ויש מספיק איפה לקצץ".

גם בקרב הפוליטיקאים נשמעים קולות מחאה. "הקיצוץ הזה הוא אות קין על המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה", אומר ח"כ שאול מופז (קדימה). "זה רק תחילת הגזרות הכלכליות הקשות שהממשלה הזאת מכוונת כנגד מעמד הביניים והשכבות החלשות. עשרות אלפי ילדים הולכים להיכנס למעגל העוני, ואלפי משפחות יתקשו עוד יותר לגמור את החודש, והכל בזמן שהממשלה שומרת לעצמה רזרבת ענק בגובה של 13.1 מיליארד שקלים במשרדי יש עתיד ובמשרד ראש הממשלה".

לפיד: רק דבר אחד מאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני - עבודה

השר לפיד: נעזור לכל משפחה נזקקת (חדשות 2)
אמש התייחס מי שסופג לא מעט חצים בעקבות הקיצוצים, השר יאיר לפיד, לביקורת והדגיש: "זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יוצאת אל הפועל".

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב לפיד כי "אנחנו נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לביטחון תזונתי לילדים, ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון, אבל מדובר במהלך היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה".

עוד הוסיף השר: "במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני. יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני - וזו עבודה. במשפחות שבהן שני ההורים עובדים, העוני צונח אל מתחת ל-5%.

"כשאדם מביא ילדים לעולם, הוא זה שאחראי עליהם. לא המדינה אמורה לפרנס אותם, גם לא הורים אחרים. אנחנו נעשה הכל כדי לסייע לכל הורה שרוצה לצאת לעבודה - החל מתכניות השמה וכלה בתמריצים כספיים לכל מי שעובד בשכר נמוך - אבל יש עקרון אחד שאנחנו לא מתכוונים לוותר לגביו: מעמד הביניים הישראלי אינו אמור לממן אנשים שיכולים לעבוד ואינם עובדים".

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן ועזרי עמרם.