הפתעה במשק: צמיחה של 5.1%

על רקע העלאת המע"מ שהביאה להקדמת רכישות של דירות, מכוניות ומוצרי צריכה – חל זינוק בצריכה הפרטית. יחד עם זאת, הציפייה בשוק ההון הייתה לנתוני תמ"ג נמוכים בהרבה בשיעור של 3%. "להערכתי, המספרים צפויים להתעדכן מטה", אמר הכלכלן אלכס זבז'ינסקי. "הנתון הזה רחוק מאוד מהמציאות"

נתון חריג לרבעון השני. אילוסטרציה (רויטרס)

הפתעה: המשק הישראלי רשם צמיחה גבוהה מהצפוי ברבעון השני של השנה. הדבר מתבטא בכך שהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) עלה בשיעור של 5.1% - בעיקר הודות לזינוק בצריכה הפרטית (שאחראית על למעלה מ-40% מהצמיחה במשק) באחוז דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי סקר של סוכנות בלומברג, הציפייה בשוק ההון על פי תחזיות האנליסטים עמדה על צמיחה בשיעור של 3% בלבד. יצוין, כי הצמיחה במשק התרחשה הודות להעלאת המע"מ, שנכנסה לתוקף בתחילת חודש יוני וגרמה לישראלים רבים להקדים רכישות של דירות, מכוניות ומוצרי צריכה.

בחינת נתוני התמ"ג מראה כי גם ההוצאה הציבורית עלתה ב-8.3%, אולם ניתן לראות גם סימני חולשה במשק: ההשקעות בנכסים קבועים נפלה ב-6.3% ויצוא הסחורות והשירותים עלה ב-1.2% בלבד. הייצוא הוא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של המשק הישראלי ואחראי לכמעט מחצית מצמיחת התמ"ג.

"העלייה החדה בהוצאה הציבורית מפתיעה", אמר ל"גלובס" אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, שציפה לצמיחה של 3.1%. "על פניו, ההוצאה הציבורית לא הייתה אמורה לגדול כי הממשלה מתנהלת על פי כלל של תקציב 2012". הוא הוסיף, כי "חשוב לזכור כי מדובר בנתונים ראשוניים ולהערכתי - הם צפויים להתעדכן מטה. נתון של 5.1% הוא רחוק מאוד מהמציאות".