חברת דירוג האשראי "מודי'ס" אישררה את דירוג ישראל ברמה A1

חברת דירוג האשראי "מוד'יס" הותירה את דירוג האשראי של ישראל על כנו. בהודעה שפרסמה החברה נאמר כי המשק הישראלי מאופיין בחוזק כלכלי וציינה לשבח את הרפורמות במגזר החרדי ואת חידוש שיחות השלום עם הפלסטינים

אושרר דירוג האשראי של ישראל (רויטרס)

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מוד'יס אישררה היום (ה') את דירוג האשראי של ישראל והותירה אותו על כנו ברמה של A1 עם תחזית יציבה. אישרור הדירוג מתפרסם בהמשך לביקור השנתי שערכו נציגי החברה בישראל לפני כחודש, שבמהלכו נפגשו עם שר האוצר, נגיד בנק ישראל ובכירים נוספים במגזר הציבורי והעסקי. מדובר באשרור דירוג ראשון מאז העלתה מודי'ס את דירוג המדינה ל-A1 באפריל 2008.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר האוצר יאיר לפיד, התייחס להודעה ואמר כי "מדובר באישור נוסף של חברת דירוג האשראי ליכולת העמידה של המשק הישראלי בפני זעזועים ולדינמיות המאפשרת לו להמשיך ולצמוח, הן לנוכח ירידה בביקושים העולמיים ותוך עמידה מול איומים ביטחוניים מחוץ".

"עדות נוספת לחוסן המשק", לפיד (AP)

בהודעתה, ציינה החברה כי דירוג האשראי של ישראל נובע מהחוזק הכלכלי והאיתנות הפיננסית שמאפיינת את הכלכלה הישראלית וכן מן החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה. בנוסף, אישרור הדירוג נובע מהירידה המתמשכת ביחס החוב הציבורי לתוצר, העומד בניגוד בולט למגמה במדינות מפותחות רבות אחרות.

עם זאת, השיפור הואט במידה ניכרת מאז תחילתו של המשבר הפיננסי העולמי ובמודי'ס מציינים כי היו עדים לתיקונים חוזרים ונשנים כלפי מעלה של יעדי הגרעון הממשלתיים. עוד ציינה החברה לטובה את מקורות המימון העמוקים של הממשלה הן בשוק המקומי והן בשווקים הגלובליים.

ציון לשבח לרפורמה במגזר החרדי ולחידוש המשא ומתן המדיני

האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי, על פי מודי'ס, הינם סיכונים גיאו-פוליטיים ובראשם האיום האירני וכן מגמות דמוגרפיות שבטווח הבינוני-ארוך מראות גידול של קבוצות באוכלוסיה שמתאפיינות בהשתתפות נמוכה בכוח העבודה.

בהקשר זה, מציינים האנליסטים של מודיס לטובה את התחדשות שיחות השלום עם הפלסטינים ואת הרפורמות בנושא הגיוס לצה"ל ומענקי הרווחה אשר מעודדות הצטרפות של אוכלוסיות חלשות לכוח העבודה. בנוסף מציינת חברת הדירוג את סקטור ההיי-טק הישראלי ואת הפקת הגז הטבעי אשר החלה ב-2013 כמנועי צמיחה חזקים, חשובים וברי קיימא במשק הישראלי.