האם הירידה במחירי הדיור היא אשליה בלבד?

במשרד השיכון מרוצים מדוח שמצביע על ירידה במחירי הדיור בכל הארץ, גם במרכז. אלא שגורמים בענף מסבירים כי הישראלים קנו דירות זולות וקטנות יותר, מה שהוריד את ממוצע העסקאות ויצר אשליה של הוזלה

במשרד השיכון הציגו היום נתונים לפיהם מחירי הדירות בישראל, שרק הולכים ומאמירים בשנים האחרונות, רשמו ירידות מפתיעות. על פי הדוח, מחירי הדירות החדשות ירדו ב-10.5% בכל הארץ, וכלל הדירות הוזלו ב-4% ברבעון האחרון לעומת זה שקדם לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם מתבוננים בנתונים לפי ערים, הרי שהתמונה מפתיעה אף יותר: בתל אביב נרשמה ירידה של 6%, ברמת השרון הדירות הוזלו ביותר מ-12%, בשוהם ב-8.5% וגם הדירות בקרית מלאכי וביבנה הוזלו ב- 5%-12%. את רשימת הערים שדווקא התייקרו מובילה ערד עם עלייה של יותר מ-36% במחירי הדירות. בקרית אונו ובשדרות נרשמה התייקרות של 17%, בבאר שבע כמעט 8% ובבת ים כמעט 7%.

הירידה במחירי הדירות (חדשות 2)

מה גורם לשינויים האלה? גורמים בענף הדיור מסבירים כי זו סוג של אשליה. מחירי הדירות לא באמת ירדו, בוודאי לא בשיעורים כאלה. מה שהשתנה הוא האופן שבו הישראלים רכשו דירות בחודשים האחרונים.

היישובים בהם עלו מחירי הדירות (חדשות 2)

בגלל ההגבלות על המשכנתאות ועליית המע"מ, יותר ישראלים העדיפו לרכוש דירות קטנות וזולות יותר. לכן, ביישובים היקרים ירד הממוצע באופן כזה שנדמה כאילו המחירים ירדו, למרות שממוצע העסקאות הוא שירד. באופן דומה, בערים הזולות יותר נדמה כי המחירים עלו.