ראש בראש: בלכר נגד אקשטיין בקרב על הנגידות

3 ימים לאחר ששמות 4 המועמדים הסופיים לתפקיד נגיד בנק ישראל נחשפה, מתברר כי פרופ' מריו בלכר אינו בהכרח המועמד המוביל: מקורבים לתהליך הבחירה של הנגיד הבא אומרים כי ישנו קרב צמוד בין מי שכיהן כמשנה לנגיד, פרופ' צבי אקשטיין, לבין פרופ' בלכר. לטענתם, אחד מהם הוא זה שיזכה בתפקיד בסופו של דבר

קרב ראש בראש על תפקיד הנגיד: למרות הדיווחים בימים האחרונים לפיהם נגיד בנק ארגנטינה לשעבר פרופ' מריו בלכר הוא המועמד המוביל לתפקיד הנגיד הבא, הקרב על התפקיד היוקרתי צמוד מתמיד. פרופ' צבי אקשטיין ששימש כמשנה לנגיד נחשב אף הוא למועמד מוביל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורבים להליך בחירת נגיד הבנק הבא אמרו, כי המירוץ אינו מצוי "בכיס של בלכר" וכי המאבק על התפקיד שמחכה להיות מאויש לאחר נטישת פרנקל וליידרמן צמוד מאוד.

הפרופ' צבי אקשטיין, ששימש בעבר כמשנה לנגיד בנק ישראל נחשב אף הוא למועמד מוביל לתפקיד. "ההחלטה את מי למנות תהיה קשה. מה שבטוח הוא שהמועמדות של פרופ' אקשטיין היא לא מועמדות 'ספייר', והוא נחשב מועמד רציני לתפקיד", מסרו המקורבים.

בטרם אושפז, הספיק רה"מ נתניהו להיפגש עם שלושה מהמועמדים שאת שמותיהם יעלה בפני ועדת טירקל: פרופ' בלכר, פרופ' אקשטיין ופרופ' ויקטור מדינה, ששימש בעבר כמנכ"ל משרד האוצר ובנק מזרחי-טפחות.

המועמדת הרביעית לתפקיד מיכל עבאדי-בויאנג'ו, המשמשת כחשבת הכללית באוצר טרם נפגשה עם נתניהו - אך היא צפויה לעשות זאת בימים הקרובים, על אף שטרם החליטה אם להתמודד לתפקיד.

פרופ' בלכר - ה"מסתורי" מבין המועמדים

פרופ' בלכר, ששימש כנגיד הבנק הארגנטינאי, הוא עדיין הדמות החידתית ביותר מבין ארבעת המועמדים. תומכיו מציינים את יתרונותיו בדרך לתפקיד: את העובדה שלמד ולימד כאן, את העברית השוטפת שלו ושכלכלת ישראל לא זרה לו - וגם את הניסיון שלו בקרן המטבע הבינלאומית.

אלא שלצד היתרונות יש גם חסרונות: הוא התפטר מתפקיד הנגיד בארגנטינה אחרי חצי שנה בלבד - זאת עקב חילוקי דעות עם שר האוצר שם, הוא עובד אצל איל ההון אדוארדו אלשטיין ששמו נזכר בפרשת חילוץ הקונצרן IDB מהבוץ אליו נקלע ואחרי הכל - מדובר בייבוא מבחוץ.

בלכר מרבה להתראיין ולדבר על יהדותו אבל גם במקרה שלו ושל המועמדים האחרים ולאחר פארסת הפרישה של פרנקל וליידרמן, נראה שסיוע מלמעלה בהחלט נחוץ.