הונג קונג דוחה את גרסת פרנקל: "הוא נעצר והואשם, לא התנצלנו"

משרד המשפטים בהונג קונג שולל את גרסתו של המועמד לנגיד בנק ישראל, שפרש בעקבות הפרסומים על פרשת "תיק החליפות". השלטונות באי הכחישו את טענותיו של פרנקל כי זכה להתנצלות והבהירו: "האישום בוטל אחרי כחודשיים"

פרשת ההסתבכות של יעקב פרנקל בהונג קונג נמשכת: משרד המשפטים בהונג קונג הכחיש הבוקר את טענת המועמד לשעבר לנגיד בנק ישראל, שלפיה הסתיימה חקירתו בחשד לגניבת תיק חליפות בדיוטי פרי בהתנצלות ובהבעת תודה על כך שנמנע מלתבוע פיצויים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת שלטונות הונג קונג, שפורסמה לראשונה ב"הארץ", עולה כי פרנקל לא רק עוכב, אלא נעצר ואף הועמד לדין. כתב האישום נגדו בוטל רק לאחר כחודשיים.

דוברת משרד המשפטים בהונג קונג ג'וזפין צ'אן שלחה הודעה בתגובה לפניות עיתונאים הסותרת את גרסתו של פרנקל.  "ד"ר יעקב פרנקל ביצע לפי הנטען עבירה של גניבת תיק בגדים בחנות מוצרים פטורים ממס בנמל התעופה הבינלאומי בהונג קונג ב-19 בנובמבר 2006. הוא נעצר והואשם בו ביום. הוא הובא בפני בית משפט השלום והדיון בתיק הופסק עד ל-11 בינואר 2007. מאוחר יותר מסרה עורכת הדין שייצגה אותו הצהרה מידידה וחומר נוסף. ד"ר פרנקל טען שחפץ לקנות את תיק הבגדים לפני עלייתו למטוס, אך מאחר שהיה עליו לעבור ביקורת ביטחונית ביקש מידידה שתשלם בעבורו והוא יפגוש אותה לאחר מכן ויחזיר לה את דמי הקנייה. הוא לא מצא את ידידתו והידידה לא שילמה תמורת תיק הבגדים".

עוד הוסיפה הדוברת כי "בהתחשב בהצהרות שנמסרו ובחומר הנוסף הוסכם שלא להמשיך בתביעה נגדו והאישום בוטל בבית משפט השלום ב-11 בינואר 2007. לא היתה התנצלות כלשהי בפני ד״ר פרנקל ומשרד המשפטים לא הודה לו על שלא תבע פיצוי".

מכתב התשובה של משרד המשפטים בהונג קונג (חדשות 2)

פרנקל אחרי הפרישה: העלו אותי על המוקד

לפני כשבוע התראיין לראשונה פרופ' יעקב פרנקל, מי שהיה אמור להחליף את סטנלי פישר בתפקיד הנגיד לחדשות 2 מאז הודעתו על הסרת המועמדות. "עכשיו אני אדם חופשי, אדם מן השורה", אמר פרנקל וטען: "העלו אותי על המוקד, ללא כל עובדות, על סמך השערות".  

 "אני לא חייב לומר שום דבר, מי שהיה צריך לדעת את העובדות בזמן אמיתי - ידע. לי אין מה להסתיר", אמר מי שהיה הנגיד המיועד. לבסוף שטח את גרסתו על הפרשה שהובילה להחלטתו לשים את המפתחות.  "כשהייתי בשדה התעופה בדרך חזרה מוועידה בינלאומית, עצרתי בדיוטי פרי והייתה שם אי הבנה עם תוצאה מביכה שבאמת חשבו שאני יוצא מהדיוטי פרי עם תיק חליפות גדול, שכביכול לא שולם", הסביר. "זו הייתה תקרית מביכה".

לדבריו, סיכם עם אחת הקולגות שלו שהיא תעמוד בתור ותשלם. "כשהיא באה וסיפרה בדיוק מה קרה במבוכה עצומה, הייתי צריך לנחם אותה", הוסיף, "הרשויות קיבלו לחלוטין את הגרסה ואמרו שאכן הייתה פה אי הבנה ושהם מבטלים את כל מה שחשבו".

פרנקל הביע צער על שלא ישמש כנגיד בנק ישראל, כפי שביקש ממנו נתניהו. "אני מצטער שאני לא יכול לקבל את המושכות של תפקיד שאני יכול לסייע. אני אמרתי להם (לנתניהו ולפיד) שאעמוד לרשותם בכל עת ובכל שעה".