רה"מ ינסה לשנות אופן בחירת הנגיד; ליידרמן: "אין טעם להליך בלי סוף"

לאחר שפרש מהמרוץ לנגידות בנק ישראל, סיפרו גורמים בסביבתו של פרופ' ליידרמן כי הוא פנה לשופט טירקל, העומד בראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, וניסה לברר עמו האם אחת מהתלונות נגדו כללה את צמד המילים "הטרדה מינית". טירקל השיב בשלילה. "אין טעם להליך בלי סוף", הסביר ליידרמן את פרישתו

יומיים אחרי הודעתו הדרמטית של פרופ' ליאו ליידרמן, לפיה הוא פורש מהמרוץ לנגידות בנק ישראל - נחשף הערב (א') במהדורה המרכזית כי המועמד לתפקיד פנה לשופט טירקל, העומד בראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה - ושאל אותו האם אחת מן התלונות שהוגשו לוועדה כללה את צמד המילים "הטרדה מינית". לדברי מקורביו של ליידרמן - טירקל השיב בשלילה. במקביל, ינסה נתניהו לשנות את אופן בחירת הנגיד הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליאו ליידרמן עצמו מתאושש היום בחיק משפחתו מסוף השבוע הסוער שעבר .על פי התלונה שהגיע לוועדת טירקל, הוא אולץ לפרוש מהבנק הגרמני "דויטשה בנק" בשל תלונות על התנהלותו האישית. בשיחות עם מקורביו אמר ליידרמן, כי לא הוגשה נגדו אף תלונה בשום מקום עבודה בעבר וכי הוא לא אולץ לפרוש מ"דויטשה בנק" - אלא התפטר כי רצה לחזור ולחיות בישראל.

הליך הבחירה ישתנה: ועדת טירקל תבחר, רה"מ ושר האוצר יאשרו

"אני בטוח שהייתי עובר את ועדת טירקל", אמר, "אבל ההליך הזה היה לוקח כמה חודשים של מסירת מסמכים ועדויות". ליידרמן הוסיף, כי לא ראה טעם להתחיל תהליך "שאין לו תאריך סיום".

יבחרו מי ממועמדי הוועדה. רה"מ ולפיד (רויטרס)

היום שבה ועולה הדרישה לשנות את תהליך הבחירה של הנגיד, להפקיע אותה מידיו של ראש הממשלה ולמסור אותה לידי ועדת איתור בלתי תלויה.

יחד עם זאת, נראה כי הביקורת הציבורית עשתה את שלה וראש הממשלה מבין שצריך לשנות את הליך בחירת הנגיד. הנגיד הבא, השלישי במספר בשבועות האחרונים, ייבחר באופן קצת שונה: במקום התהליך היום שבו בוחרים מועמד אחד ומגישי םאת המועמדות שלו לאישור ועדת טירקל - מתכנן ראש הממשלה להגיש רשימה של כמה מועמדים לוועדה, שתאשר אותם או לא ורק לאחר מכן יבחר נתניהו יחד עם שר האוצר מועמד אחד. המועמדים המובילים: פרופ' צבי אקשטיין וד"ר יוג'ין קנדל.