נגידים לשעבר על המינויים הכושלים: "זהו מחול שדים"

בצל כישלון מינוי הנגיד החדש, התייחסו הבוקר נגידים לשעבר להליך הבחירה שהפך לפארסה. "גם נגידים הם בני אדם, זה לא שלקחו אנשים מהעולם התחתון", אמר הנגיד לשעבר מנדלבאום. ד"ר קליין: "יש משהו פגום בתהליך המינוי".

זהות הנגיד הבא לא ידועה (פיקיוויקי)

"מחול שדים זה אנדרסטייטמנט. גם נגידים הם בני אדם" - כך אומר היום (א') נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' משה מנדלבאום, על רקע פרשת כישלון מינוי הנגיד לאחר הסרת מועמדותם של פרנקל וליידרמן. הבוקר נודע כי שני כלכלנים בכירים ביניהם יוג'ין קנדל סירבו להצעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנדלבאום, שכיהן בתפקיד בשנת 1986-1982 ומרצה כיום במכללה האקדמית נתניה, אמר כי בזמנו לא היו ועדות בדיקה, אלא בחירה של הממשלה בלבד. "צריך להיות מקצוען ממדרגה ראשונה שלא נגוע פוליטית וקשה למצוא היום אנשים כאלה, צריך להיות איש מעשי ותכונות של מנהיג", אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט, והמליץ כי המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג תמונה לתפקיד.

להערכתו אין היבט פלילי במעשים לכאורה, שיוחסו לשני הפורשים האחרונים מהמרוץ לתפקיד. "אלה דברים על סף המוסריות, זה לא שלקחו פה אנשים מהעולם התחתון, זה ממש הפך להיות מחול שדים", הוא המשיך. "תמיד יש התקפה בעיתונות כשיש נגיד חדש, גם על פישר הייתה, אבל הוא היה פחות רגיש ועבר את המכשול הזה".

הוא ציין כי מדובר בתפקיד שמרכזיותו עלתה מאוד בשנים האחרונים גם בעולם, בשל תפקיד הבנק המרכזי שהלך וגדל.

הנגידים לשעבר מנדלבאום (מימין) וקליין (רויטרס, יח"צ)

הנגיד לשעבר קליין: "אין להם את הכוח 'להישרף'"

הד"ר דוד קליין, מי שהיה נגיד בנק ישראל בשנים 2004-2000, אמר הבוקר כי "אם פרנקל וליידרמן ויתרו על משרת נגיד בנק ישראל, כנראה שיש ממש בדיווחים השליליים נגדם". לדברי קליין, היו בעבר מקרים שבהם הייתה בעיה באמת, אחרת המועמדים לא היו פורשים.

בריאיון לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל הוסיף קליין, כי "ייתכן שהם פרשו כל כך מהר מפני שאין להם את הכוח להיכנס למטבח ולהישרף מדי פעם. אני לא יודע מה גרם להם לפרוש. אבל יכול להיות שהסיבה היא שבאמת היו דברים בגו".

טרם החליטו. נתניהו ולפיד (רויטרס)

הנגיד לשעבר הוסיף כי "יש משהו פגום בתהליך המינוי. הדרך שבה נבחר נגיד כיום, כפי שהייתה במשך עשרות שנים, כבר אינה מתאימה. "יש לעשות את ההתאמות הדרושות". לדבריו, העובדה שהיו שתי פרישות מהירות מעידה שתהליך הבחירה לא היה בסדר.

שר האוצר יאיר לפיד התייחס הבוקר לכישלון באיוש התפקיד היוקרתי ואמר כי נתניהו והוא עדיין "יושבים וחושבים" על זהות הנגיד החדש. לפיד דחה הקריאות להקמת ועדת איתור ואמר כי "אם תהיה ועדת איתור אז היא תוכל לשכור משרדי חקירות?".